Asana Fujikawa / David Hockney. Postacie płynącego świata

Asana Fujikawa / David Hockney. Postacie płynącego świata
Styczeń - maj 2020
Kuratorka: Matilda Felix

Trzy główne cykle prac japońskiej artystki Asany Fujikawy (ur. 1981) spotkają się z cyklem ilustracji Davida Hockneya Six Fairy Tales from the Brothers Grimm z roku 1969.

Prace Fujikawy to stawianie zasadniczych pytań dotyczących ludzkiej kondycji - condition humana. W jaki sposób radzimy sobie ze zmianami, z zagrożeniami, jak radzimy sobie z własnymi błędami, jak reagujemy na doświadczenia? Punktem wyjścia jej prac jest zawsze wymyślona przez artystkę opowieść. Bohaterów jej opowiadań spotykamy w codziennych sytuacjach, w których podejmują decyzje, mające daleko idące, surrealistyczne konsekwencje. Jednakże Asana Fujikawa nie pisze tekstów, ale opowiada przy pomocy sekwencyjnych wydruków graficznych, utrzymanych w konwencji tradycyjnych japońskich zwojów z obrazami, ukiyo-e (obrazów płynącego świata, 世絵 ). Następnie z tych to graficznych opowieści wskrzesza ona do życia poszczególnych bohaterów. A wkraczają oni w przestrzeń już jako postacie ceramiczne.

Asanę Fujikawę i Davida Hockneya łączy prosta struktura narracyjna, magiczny wpływ, który podporządkowuje życie codzienne procesowi transformacji, aczkolwiek nie zawsze prowadzi to do szczęśliwego zakończenia. Szczególny urok tego zestawienia polega na tym, że Asana Fujikawa tak, jak i David Hockney wykorzystują tradycyjne gatunki i formaty. W tym artystycznym ujęciu powstają symbole, które są aktualne i bezpośrednio na nas oddziałują. Pragnienie pieniędzy, władzy, sukcesu, obchodzenie się z przyrodą, te i inne doświadczenia są obrazowo przenoszone w przestrzeń.


Wystawa jest współrealizowana z Muzeum Georga Kolbego w Berlinie.