Albert Serra // Roi Soleil | 19. IFF New Horizons

Albert Serra
Roi Soleil

Wystawa gościnna w OP ENHEIM
w ramach 19. MFF Nowe Horyzonty
czas trwania wystawy: 26.07 - 4.08.2019

/

Albert Serra przedstawił nam już Śmierć Ludwika XIV. Teraz, w Roi Soleil, przywraca władcę do życia, umieszczając go w zupełnie innym kontekście - nowoczesnym czyśćcu, którym stają się wnętrza galerii sztuki, wypełnione intensywnie czerwonym neonowym światłem.

W tej przestrzeni widzimy dogorywającego samotnie francuskiego monarchę, odgrywanego przez Lluísa Serrata Masanellasa, ubranego w kostium z epoki. Serra przedstawia go w niemal groteskowy sposób – w królewskiej szacie ze sztywnym gorsetem, która, choć jest symbolem pozycji Ludwika XIV, staje się narzędziem tortury. Z kolei sam monarcha, mimo że uchwycony w pozycji leżącej, sapiący i kaszlący, wciąż obżera się słodkościami.

Reżyser prowadzi widza do swoistej immersji w przedstawioną scenę. Roi Soleil łączy w sobie elementy filmu, performance’u i instalacji artystycznej, przenikające się ze sobą zarówno w procesie tworzenia dzieła, jak i jego ekspozycji na wystawie.

Albert Serra – jeden z najbardziej wyrazistych twórców slow cinema, płynnie poruszający się między kinem a obszarem sztuk wizualnych. Serra sięga najchętniej po teksty kultury, ożywia mityczną przeszłość poprzez wydestylowanie historycznych wydarzeń do formy ekscentrycznych anegdot, a legendarne postaci wrzuca w wir codziennych wydarzeń i prozaicznych czynności. Autor m.in. Honoru Rycerza (2006), Śpiewu ptaków (2008), Historii mojej śmierci (2013) czy Śmierci Ludwika XIV (2017).

/

Ekspozycja Roi Soleil, gościnne wydarzenie OP ENHEIM, jest częścią programu 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z pełną informacją: link.