OPopatrz, popatrz!

OPopatrz, popatrz! to cykl zupełnie nowych działań w OP ENHEIM, skierowany do młodszej części publiczności i rodzin, towarzyszący wystawie Formuła czasu Angeliki Markul, który przygotowany został przez Magdalenę Kreis, twórczynię, edukatorkę i animatorkę, która od ponad 10 lat wymyśla i realizuje autorskie projekty w obszarze sztuki współczesnej i dizajnu. Na sześć spotkań w OP ENHEIM złożą się trzy rodzaje aktywności:

OPowieści, czyli rodzinne czytanki dla najmłodszych i ich opiekunów,
OPóźnej porze – wieczorne spotkania twórcze o charakterze interdyscyplinarnym
OPrzestrzeni – spacery przestrzenne dla młodzieży.

SZCZEGÓŁY PROGRAMU
Pobierz również w pdf: LINK

9.07.2021
17:00-18:30 (piątek)
OPrzestrzeni | To na co patrzę, nie jest tym co widzę
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadzący: Tomasz Opania

OPIS
Podczas spaceru po wystawie, budynku i okolicy galerii będziemy wyobrażać sobie mniej lub bardziej prawdopodobne historie, które mogły się tu wydarzyć. Puścimy wodze fantazji i przyjrzymy się obiektom i miejscom na nowo. Będziemy odgadywać jakie kryją światy, co mogło mieć tu wcześniej miejsce i jakie procesy sprawiły, że wyglądają teraz właśnie tak. Przećwiczymy zmianę perspektywy i będziemy zgadywać to, co już poniekąd doskonale wiemy.

Tomasz Opania – absolwent PWSSP we Wrocławiu, gdzie zrealizował dyplom w zakresie rzeźby w pracowni profesora Leona Podsiadłego. W latach 1994-1996 studiował w École Supérieure d’Arts Visuels w Genewie w pracowniach Alaina Zubera i Setsuko Nagasawy. W latach 2012-2014 kierownik Katedry Mediacji Sztuki na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, performancem oraz działaniami w przestrzeni publicznej.

Grupa wiekowa: 13-18 lat
Wstęp wolny. Maksymalna liczba uczestników: 10 osób
Zapisy: visit@openheim.org

__________

17.07.2021
18:00-20:00 (sobota)
OPóźnej porze | Portret – ślady czasu
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadzący: Natalia Gołubowska

OPIS
Warsztat wykorzystujący narzędzia i elementy z dziedziny fotografii, grafiki warsztatowej i projektowania. Punktem wyjścia do działań artystycznych stanie się fotograficzny spacer badawczy po wystawie. Za pomocą aparatu uwiecznimy kształty, kontury, granice oglądanych dzieł sztuki. Co może powstać z zarejestrowanego lub odbitego śladu? Czy uchwycone elementy różnych obiektów połączą się w jedną całość? Odwołując się do fantazji, głównie tej dziecięcej, stworzymy symboliczny obraz – portret czasu. Wykonane przez uczestników twarze będą ukrywały w sobie stare, jak i nowe historie.

Natalia Gołubowska – absolwentka Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu z tytułem Najlepszego Dyplomu w 2014 roku. Czynnie reprezentuje grupę mediatorów sztuki. Na co dzień koordynatorka, edukatorka, artystka, wciela się w różnorodne role prowadząc Otwarty Zakład Artystyczny. W swoich działaniach łączy pasję tworzenia i potrzebę funkcjonowania w grupie. Zajmuje się edukacją artystyczną i tworzy projekty zaangażowane społecznie. Współpracowała m.in. z Muzeum Współczesnym Wrocław, Pawilonem Czterech Kopuł, Strefą Kultury Wrocław, Centrum Sztuki WRO. 

Grupa wiekowa: 7-12 lat
Wstęp wolny. Maksymalna liczba uczestników: 12 osób
Zapisy: visit@openheim.org

__________

6.08.2021
17:00-18:30 (piątek)
OPrzestrzeni | Tu byłam / byłem
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadząca: Karina Marusińska

OPIS
Działanie będzie wędrówką po przestrzeni galerii, podczas której będziemy doświadczać nieodkrytych dotąd obszarów pomiędzy fikcją a realnością. W poszukiwaniu miejsc, w których sztuka splata się z rzeczywistością, wyjrzymy za okna, wdrapiemy się po schodach na ostatnie piętro, wejdziemy na taras. Będziemy czujni. Nic interesującego nie umknie naszej uwadze – szczeliny desek w podłodze, dziurki od klucza, ślady po gwoździach w ścianie… Pozostawimy po sobie ślady – kapsuły czasu, które być może za dwa miliony lat odkryje jakaś istota. Czego dowie się ona o ludziach XXI wieku?

Karina Marusińska – artystka interdyscyplinarna, projektantka ceramiki, nauczycielka akademicka, animatorka społeczno-kulturalna. Współtworzyła grupę projektową Wzorowo (2008-2014). Należy do kolektywu Food Think Tank (od 2014) i grupy performerskiej Łuhuu! (od 2005). Jest wielokrotną stypendystką (m. in. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta Wrocławia) oraz laureatką nagród (m. in. Talent Trójki Polskiego Radia, Warto Gazety Wyborczej, Make me! Łódź Design, Przeglądu Sztuki Survival 14, Nagrody Rektora ASP Wrocław).

Grupa wiekowa: 13-18 lat
Wstęp wolny. Maksymalna liczba uczestników: 10 osób
Zapisy: visit@openheim.org

__________

8.08 .2021
12:00-13:30 (niedziela)
OPowieści | Na pieńku z dinozaurami
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadzący: Jan Pelczar

OPIS
W trakcie rodzinnego spotkania będziemy czytać i oglądać książki „Pieniek otwiera muzeum” oraz „Dinozaurium”. Sprawdzimy, jak słuchanie w czasie leniwego leżakowania wpływa na odbiór tego, o czym słuchamy. Przeniesiemy się w odległe czasy, poznamy niezwykłe historie. Nietypowe kolekcje zaprezentowane w książkach z pewnością będą inspiracją do stworzenia swoich własnych, na przykład z wakacyjnych skarbów.

Jan Pelczar – czterdziestoletni tata sześcioletniej Lei. Z pasji kinoman, z zawodu dziennikarz Radia RAM. Współpracownik „Przekroju”. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu, a ostatnio autor książki „Lecę. Piloci mi to powiedzieli”.

Grupa wiekowa: 0-10 lat + rodzice
Wstęp wolny. Maksymalna liczba uczestników: 10 osób.
Zapisy: visit@openheim.org

__________

05.09.2021
12:00-13:30 (niedziela)
OPowieści | Pra-obrazy, pra-ruchy, pra-dźwięki
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadząca: Agnieszka Kulińska

OPIS
Podczas spotkania zapoznamy się z książkami obrazkowymi Joanny Merkurii-Czerwińskiej z serii Pierwsze obrazy: „Praptaki i inne zwierzaki”, „Rogacze i przeżuwacze”, „Pasterze i tancerze”. Staną się one pretekstem do odkrywania przestrzeni natury pierwotnej i jej związków z ludźmi w kontekście dziecięcych zabaw. Kolejne etapy rozwoju percepcji dzieci, jak: postrzeganie kontrastów i kształtów, rozpoznanie, uszczegółowienie oraz nazywanie, umiejscowienie siebie i relacja z otoczeniem, będą dla uczestników działania polem kreacji ruchowej, dźwiękowej, interaktywnej improwizacji.

Agnieszka Kulińska – aktorka, reżyserka, pedagożka. Absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu – Wydział Aktorski. Wykładowczyni przedmiotów ruchowych w AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Od 1999 roku związana z Wrocławskim Teatrem Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Prowadziła wiele warsztatów i zajęć teatralnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży i dorosłych w Polsce (m.in. MDK Wrocław-Krzyki, SDK Pegaz Głogów, w Teatrze Żydowskim w Warszawie, CKW-Zachód we Wrocławiu, Gim. nr 14 we Wrocławiu, Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii we Wrocławiu, Policealnym Studium Aktorskim w Olsztynie oraz we Wrocławskim Teatrze Pantomimy) i za granicą (Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii).

Grupa wiekowa: 0 – 10 lat + rodzice
Wstęp wolny. Maksymalna liczba uczestników: 10 osób.
Zapisy: visit@openheim.org

__________

11.09.2021
18:00-20:00 (sobota)
OPóźnej porze | Opowieści ukryte w cieniach
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadzący: Sebastian Siepietowski

OPIS
Warsztat bazuje na technice teatru cieni oraz stworzonej wspólnie z uczestnikami historii odnoszącej się do tematyki wystawy. Zbudujemy niewielką scenografię, która dzięki grze światła i cienia rozrośnie się do gigantycznych rozmiarów, zabierając nas w odległe, wykreowane światy. Zobaczymy jak od niepamiętnych czasów, opowiadano sobie historie, korzystając nie tylko ze słów, ale i światła ogniska. Przy użyciu kartonowych pudełek, latarek, papierowych wycinanek, a także dłoni postaramy się wypełnić przestrzeń światłem i niezliczoną ilością opowieści, kryjących się w cieniach.

Sebastian Siepietowski  –  projektant, grafik, animator kultury, scenograf. Inżynier architekt po Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Absolwent Policealnego Studium Animatorów Kultury SKiBA we Wrocławiu oraz dyplomant kierunku Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Absolwent Akademii Teatru Alternatywnego. Współpracuje projektowo i warsztatowo z Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu, prowadząc zajęcia z dziećmi w kraju i za granicą. Od 2016 roku członek grupy Cloud Theater, pod której skrzydłami rozwija nową formę artystycznej komunikacji – żyjący rysunek.

Grupa wiekowa: 7-12 lat
Wstęp wolny. Maksymalna liczba uczestników: 12 osób
Zapisy: visit@openheim.org 

__________

Twórczyni programu OPopatrz, popatrz!:

Magdalena Kreis – twórczyni, edukatorka i animatorka, która od ponad 10 lat wymyśla i realizuje autorskie projekty w obszarze sztuki współczesnej i dizajnu, których celem jest angażowanie publiczności w różnym wieku. Tworzy projekty wystawiennicze, działania warsztatowe, programy towarzyszące wystawom i publikacje edukacyjne. Działa lokalnie i globalnie. Współpracuje z instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi – w swoim sąsiedztwie (Ołbin), w całym Wrocławiu, ale równie często podróżując po Polsce, a czasem też za granicę. Więcej: magdalenakreis.pl 

Projekt dofinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

We use cookies on our site. You can read more information in privacy policy.