3.12, 18:30
Tożsamość jako konstrukt społeczny. Rozmowa z Kate Ngan Wa Ao
W ramach cyklu Artysta – Artist – Kunstler – художник
Prowadzenie: Vera Zalutskaya
Zapisy na wydarzenie na żywo: visit@openheim.org

> Wydarzenie odbędzie się także online. Transmisja będzie dostępna na profilu OP ENHEIM na Facebooku oraz w wydarzeniu: LINK.
> Wydarzenie w języku angielskim.

Kate Ngan Wa Ao jest artystką multimedialną, pochodzącą z Makao i mieszkającą w Polsce. Makao – to specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej i była portugalska kolonia. Mieszkańcy i mieszkanki Makao używają trzech oficjalnych języków i mają odrębne od reszty kraju prawo. Kate Ngan Wa Ao przeprowadziła się z miejsca o tak skomplikowanej sytuacji geopolitycznej między innymi w celu odnalezienia siebie i lepszego zrozumienia własnej tożsamości.
Na przykładzie twórczości tej artystki porozmawiamy o tym, jak możemy rozumieć tożsamość, czy jest to coś stałego, a może podlega nieustannym zmianom. Ponadto poruszymy także temat doświadczenia studiowania i życia w Polsce artystki pochodzącej z tak odmiennego kręgu kulturowego. Stanie się to punktem wyjścia do rozmowy o postrzeganiu innych, egzotyzacji i samoegzotyzacji, a także problemu obiektywizacji kobiet, szczególnie tych, pochodzących z pozaeuropejskich krajów.

Kate Ngan Wa Ao (Kate Samozwaniec) pochodzi z Makao, mieszkała na Tajwanie, w Stanach Zjednoczonych i różnych krajach Europy. Obecnie kontynuuje studia magisterskie z fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej prace inspirowane są wspomnieniami z dzieciństwa, rolami płci, feminizmem, tożsamością rasową, konfliktami człowieka z naturą itp.

ZA*Grupa
*zagraniczne artystki i artyści mieszkający w Polsce
ZA*Grupa została założona w 2020 roku w Warszawie. Tworzą ją Yuriy Biley, Yulia Krivich, Vera Zalutskaya. Grupa zajmuje się tematem doświadczenia migracji zagranicznych artystek i artystów mieszkających w Polsce. Interesuje nas to, jak zmienia się krajobraz kulturowy Polski dzięki integracji do niego nowych osób, pochodzących z innych kontekstów. Dodatkowo zależy nam na upowszechnieniu zagranicznych artystek i artystów mieszkających w Polsce i podjęciu kwestii dotyczących ich warunków pracy.

Yuriy Biley – artysta wizualny i kurator. Współzałożyciel i członek Open Group (2012), od 2019 współkurator niezależnej przestrzeni wystawienniczej NOWY
ZŁOTY. Pochodzi z Użhorodu (Ukraina), mieszka we Wrocławiu.
Yulia Krivich – artystka wizualna, fotografka. W swojej twórczości podejmuje pytania tożsamości, tworzy akcje w przestrzeni publicznej. Pochodzi z Dniepra
(Ukraina), mieszka w Warszawie.
Vera Zalutskaya – kuratorka i koordynatorka sztuki współczesnej, interesuje się głównie sztuką Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście studiów postkolonialnych. Pochodzi z Grodna (Białoruś), mieszka w Warszawie.
______________
Organizator: OP ENHEIM
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) w ramach Programu “Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego” 2018-2022 oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.