OP_Books | From Poland with Love. Listy do Haralda Szeemanna. Spotkanie z Andą Rottenberg
Czas: 16.07, g. 18:00

Miejsce: Salon Herz, 5. piętro
Prowadzenie: Hanna Wróblewska

▪️ Przed wydarzeniem zachęcamy do zakupu książki w promocyjnej cenie. Kup teraz: https://bit.ly/ARottenbergListy
▪️ Na wydarzenie obowiązują zapisy pod adresem visit@openheim.org.
▪️ Spotkanie odbywa się w reżimie sanitarnym. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Już 16 lipca zapraszamy na promocję książki Andy Rottenberg From Poland with love. Listy do Haralda Szeemanna. Powstała w ciągu dwunastu miesięcy, od maja 2017 r. do maja 2018 r., publikacja ta jest serią fikcyjnych listów do kuratora i pisarza Haralda Szeemanna (1933–2005). Anda Rottenberg zastanawia się w nich nad sztuką i naturą zawodu kuratora na przestrzeni całej historii sztuki. Zapraszamy do rezerwacji miejsc na spotkaniu w Salonie Herz, gdzie podczas rozmowy autorki – Andą Rottenberg z Hanną Wróblewską, dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuk, dowiemy się więcej o tej niezwykle istotnej pozycji.

Sama autorka pisze we wstępie: Pisanie listów do osób nieżyjących jest szczególną formą retoryki, na tyle pojemną, że pozwala zarówno na zadawanie pytań, jak i wygłaszanie sądów polemicznych; może być jednocześnie esejem i wyznaniem, poważnym wykładem i lekkim żartem. Swobodny język takiej wypowiedzi wyzwala ją z ciasnych ram naukowości, dzięki czemu komunikowanie poglądów i dzielenie się wiedzą nabierają cech intymnej opowieści, okraszanej czasem opowiadaniem anegdot, które nie mieszczą się w formule artykułu naukowego ani nawet eseju. (…) kiedy adresatem jest tak fascynująca osoba, jak Harald Szeemann, każdy list staje się szczególnym wyzwaniem.

_____

Anda Rottenberg to historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw oraz organizatorka życia artystycznego zarówno w kraju, jak i za granicą (w tym biennale w Wenecji,Stambule i São Paulo). Przez wiele lat była dyrektorką warszawskiej Zachęty. Jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), w którym pełniła funkcję przewodniczącej polskiej sekcji, a później była zastępczynią przewodniczącego AICA. Otrzymała liczne odznaczenia i wyróżnienia, w tym: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2011), Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych (2012), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014).

Hanna Wróblewska studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest kuratorką wystaw, m.in. Andrzej Wróblewski. Retrospektywa (Zachęta, 1995), Panoptykon. Architektura i teatr więzienia (Zachęta, 2005), Katarzyna Kozyra. Casting (Zachęta, 2010). Aktywna uczestniczka życia kulturalnego, m.in. Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej i Obywateli Kultury. Od 2010 roku dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki oraz komisarz Pawilonu Polonia na Biennale w Wenecji.

____________

Organizatorzy: OP ENHEIM, Wydawnictwo Stentor
Mecenas Honorowy: Womak Holding SA
Partner: Uroczysko VII Stawów