Performans Teatru Czterech

W ramach finisażu wystawy czasowej “Odkładając rzeczy na miejsce. Żydowscy Breslauerzy i ich przedmioty” w galerii OP ENHEIM odbył się performans Teatru Czterech o tytule: „Prawdopodobnie nigdy się już nie zobaczymy. Pakowanie I”. 

Performans stanowił formę artystycznej wypowiedzi o przymusowych migracjach ludzi i rozproszeniu rzeczy, nawiązując do działań podejmowanych przez osoby znajdujące się w sytuacjach kryzysowych, w tym związanych z ratowaniem dobytku i przymusowymi przemieszczeniami.

Spektakl był połączeniem różnych form przekazu takich jak taniec, śpiew, poezja i muzyka na żywo. Momentami niespieszny, a momentami paniczny gest pakowania stał się zarówno symbolicznym, jak i dosłownym aktem zamykania wystawy, odwołującym się zarówno do muzealnych praktyk, jak i natury rzeczy prezentowanych na ekspozycji. Performans Teatru Czterech, choć odnosił się do konkretnych wydarzeń historycznych, był wypowiedzią o charakterze uniwersalnym, które można przyłożyć do każdego granicznego momentu wyprowadzki, wypędzenia, paniki pakowania, znikania pokoleń. W ten sposób stał się wypowiedzią przeciwko wciąż trwającym wojnom, przeciwko prześladowaniom i wypędzeniom, które dzieją się także współcześnie.

Wspólny język.
Obcy język.
Co ślina na język.
Ciągnąć za język.
Trzymać język za zębami.
Trzymaj wspólny język
za zębami.

—-

Organizatorzy: OP ENHEIM, Fundacja Urban Memory
Zespół Teatru Czterech w składzie: Monika Ćma, Elżbieta Dudź, Maciej Makosch, Katarzyna Mazurkiewicz, Justyna Oleksy, Magdalena Sztylińska, Krzysztof Sztyliński
Ruch: Magdalena Górnicka-Jottard
Muzyka na żywo: Zbigniew Kozera, Mateusz Rybicki 

  • *Zdjęcia z performansu są autorstwa Magdaleny Cydzik

—-

Projekt “Performatywne zakończenie wystawy Odkładając rzeczy na miejsce. Żydowscy Breslauerzy i ich przedmiotyzostał sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU 

 

 

We use cookies on our site. You can read more information in privacy policy.