18.11, 18:30
Karaimska Mapa Muzyczna, czyli o historii, języku, religii i muzyce Karaimów
W ramach Alternatywnego Instytutu Orientalistycznego: link
Prowadzenie: Mariola Abkowicz
Zapisy: visit@openheim.org

Spuścizna Katedry Orientalistyki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie stanowi fundament najnowszej wystawy Slavs and Tatars pt. LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA. Właśnie dlatego niemal na cały czas jej trwania, OP ENHEIM zamieni się w Alternatywny Instytut Orientalistyczny. Ramy tej dziedziny pozwolą nam przyjrzeć się naszej tożsamości, mieszkającym we Wrocławiu mniejszościom oraz językowi, który pozwala je poznać.

W ramach cyklu seminariów odbędzie się także spotkanie z Mariolą Abkowicz wokół najmniej licznej mniejszości w Polsce. Terminem Karaim określa się nie tylko grupę etniczną, ale też doktrynę religijną. Nazwa pochodzi od hebrajskiego i arabskiego rdzenia oznaczającego „czytać”, „recytować” (Pismo Święte). Powiązania z tymi ostatnimi przypisuje im się ze względu na język, który należy do grupy języków tureckich.  Z kolei ze względu na religię i fakt, że w liturgii używali języka hebrajskiego, mylono ich z Żydami. Muzyka Karaimów jest bardzo ważną częścią ich wielowiekowej świeckiej kultury. W poszukiwaniu źródeł i świadectw praktyki muzycznej wśród społeczności karaimskiej trzeba sięgnąć do historii Krymu, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wileńszczyzny oraz Polski XIX i XX w.

Muzyka Karaimów czerpie inspiracje z litewskich i krymskich tradycji muzycznych, słychać też wpływy ukraińskie, rosyjskie czy też polskie. O tym jakimi drogami i dlaczego wędrowali Karaimi, a także w jaki sposób różne tradycje muzyczne i kulturowe zlały się we współczesną karaimską kulturę muzyczną opowie Mariola Abkowicz, ilustrując swoją opowieść nagraniami z wydanej w październiku 2021 roku płyty Karaimska Mapa Muzyczna.

________

Karaimska Mapa Muzyczna to wirtualna mapa pozwalająca na poznawanie kultury Karaimów, wyjście poza obecne granice kraju, zaglądanie w historyczne miejsca osiedlenia, posłuchanie języka i świeckich melodii ważnych dla tej społeczności – zarówno we współczesnych opracowaniach Karoliny Cichej i Spółki, jak i w oryginalnych karaimskich wykonaniach. Więcej informacji: LINK

Mariola Abkowicz – bibliotekarz, nauczyciel akademicki, działacz społeczny. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego – Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. Pracownik dydaktyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Związana z Instytutem Orientalistyki, Zakładem Polityki i Językowej i Badań nad Mniejszościami.

Zapraszamy już 18 listopada, w czwartek o 18:30.

________
Organizator: OP ENHEIM
Współorganizator: VOP
Mecenas honorowy: Womak Holding SA
Partnerzy: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Komisja Europejska Parlamentu Europejskiego, agitPolska e.V, Gmina Wrocław, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, ZA* Grupa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, OPEN Reklama Oksana Solnik-Krzyżanowska, Galeria Raster, Keim, Kubota, Warsaw Gallery Weekend
Patroni medialni: Vogue Polska, NN6T
Właścicielem użyczonych muzealiów, tj. kobierców wschodnich z kolekcji Rodziny Kulczyckich jest Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) w ramach Programu “Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego” 2018-2022