Rok 2021 dobiega końca, zatem czas na szybkie podsumowanie!

 

W wielkim skrócie, czyli liczby

Kolejny, niełatwy dla kultury rok dobiega końca. Był to czas wymagający, również w kontekście podjęcia próby dostosowania oferty programowej do nowych oczekiwań, jakie stawiają przed galeriami, muzeami i instytucjami kultury, odbiorcy i… nowe czasy. Ale też był to rok wielu wzruszeń, nowych, a także rozwijających się kooperacji, gestów wsparcia i miłych chwil spędzonych z Wami, nierzadko (choć na szczęście rzadziej, niż rok temu) w cyfrowej rzeczywistości. Pomimo ponownej konieczności przeprogramowania zaplanowanych wydarzeń, w mijającym 2021 roku udało nam się zorganizować łącznie 40 wydarzeń, w tym m.in. trzy wystawy, dwa programy dla artystów (w tym siedem rezydencji), jedną konferencję i dwa wydarzenia w Tarczynie, w których stacjonarnie i cyfrowo wzięło udział ponad 10 tys. osób!

 

Trzy duże wystawy w OP ENHEIM

Rok 2021 to czas, w którym zrealizowaliśmy trzy duże wystawy. Nasza publiczność mogła doświadczyć sztuki będącej częścią liczącej ponad 1000 obiektów kolekcji, wybitnego berlińskiego galerzysty i marszanda, Volkera Diehla. Były to dzieła m.in. takich twórczyń i twórców jak: Shigeko Kubota, AES + F, Hal Busse czy Zhang Huan i Tom Wesselmann. Ekspozycja ta, będąca prezentacją blisko 80-u dzieł sztuki, stanowiła wynik współpracy z uznanym kuratorem, Markiem Gisbourne’m. Aby przybliżyć widzom kontekst ekspozycji, został zrealizowany krótki film, który można obejrzeć na naszych kanałach społecznościowych lub pod linkiem: LINK oraz cykl ciekawostek dotyczących prezentowanych dzieł: LINK. Wystawa została otwarta na kilka dni przed ogłoszeniem lock downu w Polsce i trwała w jego czasie – mimo to zobaczyło ją blisko 500 osób.

Chwilę później, bo w lipcu, udało się nam zaprezentować indywidualną wystawę pt. Formuła czasu wyjątkowej, uznanej na międzynarodowej scenie artystki Angeliki Markul, która przygotowana została pod okiem kuratora – Jarosława Lubiaka. Ekspozycja ta niemalże całkowicie zmieniła układ naszej galerii, a opowieść snuta za pomocą prezentowanych obiektów znalazła swoje odzwierciedlenie w publikacji katalogowej, która została wydana we współpracy z francuskim, międzynarodowym centrum sztuki CIAP – Ile de Vassivière, Institut Polonais de Paris, Galerią Leto oraz Drukarnią EMPIR i CAS. Publikacja ta została zaprojektowana przez Honzę Zamojskiego i dostępna jest w naszej siedzibie oraz sklepie online na Facebooku: LINK. W ramach wystawy odbył się również cykl wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z artystką i kuratorem, oprowadzania po ekspozycji, czy premierowa odsłona działań dla dzieci i rodzin pt. OPopatrz, popatrz!, który został stworzony przez wrocławską kuratorkę i animatorkę Magdalenę Kreis. Wystawa otwarta była w okresie wakacyjnym i zgromadziła blisko 766 widzów.

Naszą publiczność jesień przywitała długo wyczekiwaną ekspozycją pt. LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA autorstwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych kolektywów artystycznych na świecie – Slavs and Tatars. W ramach wystawy, artyści podjęli wątek splecionych historii Lwowa i Wrocławia, analizując je ze szczególnej perspektywy orientalizmu (więcej o wystawie). Dzięki uprzejmości Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, we Wrocławiu po raz pierwszy mogliśmy oglądać wyjątkowe, zabytkowe kobierce wschodnie pochodzące z lwowskiej kolekcji Rodziny Kulczyckich. Integralną częścią wystawy był zaplanowany przez twórców Alternatywny Instytut Orientalistyczny, w ramach którego publiczność mogła pobierać specjalistyczne studia z zakresu nauk orientalistycznych. Odbyło się łącznie 12 wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania seminaria eksperckie (5), lektoraty z języków: arabskiego, perskiego i tureckiego, jak również realizowany we współpracy z ZA*Grupą i Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego cykl pt. Artysta – Artist – Kunstler – художник. Do końca roku wystawę odwiedziło blisko 700 osób. Ekspozycję można oglądać do 30 stycznia 2022.

 

Pomoc dla artystów, cyfrowe rezydencje i ARTROOM

Naszą reakcją na nową sytuację, w jakiej znaleźli się twórcy w dobie pandemii, było stworzenie w ubiegłym roku realnych programów wspierających artystki i artystów. Również w tym roku projekty: Digital Residency i OP_Young zostały zrealizowane. Spośród nadesłanych zgłoszeń, do udziału w programie dla twórczyń i twórców z Dolnego Śląska OP_Young zaproszone zostały trzy interesujące artystki: Viktoriia Tofan, Aneta Lewandowska i Emilia Marcjasz. Podsumowanie programu stanowiła będzie wystawa, którą można będzie zobaczyć w OP ENHEIM już w marcu 2022 r. Odbyły się również spotkania mentorskie dla uczestniczek i jedna z trzech rezydencji twórczych w Tarczynie. Pozostałe dwie, planowane są na rok 2022.

W odpowiedzi na sytuację pandemii kontynuowany był również program cyfrowych rezydencji artystycznych – Digital Residency. W trwających od początku sierpnia, aż do końca października rezydencjach, wzięło udział pięć artystek, artystów i jeden kolektyw z Polski oraz Niemiec – Anna Bujak, Barbara Gryka, Bit Explorers Research Team (Wojciech Kukuczka, Marek Straszak, Jacek Czarkowski), Neo Christopher Chung, Oscar Lebeck oraz Yiy Zhang. W czasie trwania projektu, dofinansowanego przez Senatsverwaltung für Kultur und Europa w ramach projektu Partnerstwo Odry, odbyły się webinary edukacyjne dla uczestniczek i uczestników, a całość programu podsumowana została internetową prezentacją ich twórczości, która dostępna jest pod adresem www.digitalresidency.pl oraz cyklem prezentacji wideo, które można obejrzeć tu LINK.

Wraz z początkiem roku postanowiliśmy powołać również do życia grupę ARTROOM, której celem jest stworzenie platformy wymiany wartościowych treści, inspiracji i wiedzy know-how osobami, które chcą zdobywać doświadczenia w szeroko rozumianym świecie sztuki. Do grupy, która aktualnie liczy prawie 800 użytkowników, można dołączyć poprzez LINK.

 

Jesień w OP EHEIM – ekologia, historia i Stolpersteine

Tegoroczna, piąta edycja pikniku artystycznego FLOWLAND odbyła się we wrześniu, również w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Głównym punktem wydarzenia w Tarczynie była nie jedna, a dwie piękne wystawy. Tym razem w naszym gospodarstwie gościliśmy sztukę wrocławskiej artystki Bożeny Sacharczuk, która razem z Fine Art Gallery zrealizowała wystawę pt. w(o)toczeniu oraz malarkę Katarzynę Rotkiewicz-Szumską, która pod kuratorską opieką Iwony Doroty Bigos i we współpracy z galerią BWA w Jeleniej Górze, pokazała cykl prac pt. Koniec lata. Podczas pikniku odwiedzający mieli okazję wziąć udział m.in. w warsztatach zielarskich, spotkaniu autorskim z poetą Grzegorzem Nowickim czy koncercie Henry no Hurry oraz uczestniczyć w rozdaniu nagród polsko-niemieckiego konkursu Zabytek – nie zapomnij! / Denkmal – denk mal dran!. Mimo deszczowej aury, w tej niewielkiej miejscowości odwiedziło nas blisko 450 widzów oraz 23 wystawców.

Po raz pierwszy w Tarczynie przygotowaliśmy także oficjalne wydarzenie zapowiadające wrześniowy piknik. We współpracy ze Strefą Kultury Wrocław, Powiatem lwóweckim i Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu, w połowie czerwca, przygotowaliśmy Rowerową wycieczkę filmową. Naszymi przewodnikami byli animator i filmoznawca Lech Moliński oraz location scouter Dawid Kołosowski. Całość wydarzenia zakończyła się poczęstunkiem i projekcją filmu w rewitalizowanej stodole.

Początek jesieni to również konferencja Can Art Save the Planet, którą zrealizowaliśmy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Wydziałem Kultury Miasta Wrocław, Goethe Institut/Kraków. Do udziału zaprosiliśmy grupę ekspertek i ekspertów z Polski i Niemiec (łącznie: 20), którzy wspólnie z nami, starali się odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie – Can Art Save the Planet? W ramach projektu, oprócz dwudniowego spotkania w OP ENHEIM, zrealizowaliśmy cykl podcastów, które można odsłuchać online na Spotify oraz mini książeczka zawierająca wypowiedzi panelistów. Wśród naszych gości byli m.in. Joanna Rajkowska, Aleksandra Jach, Alistair Alexander (Berlin Gallery Climate Coalition), Maria Świerżewska (Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki), Werner Wiartalla (ufaFabrik/Berlin), Joanna Murzyn (Eksperymentalny Instytut Cyfrowej Ekologii), Agnieszka Bandura (UWr), Alicja Patanowska czy Jana Stolz z Little Sun/Olafur Eliasson Studio. Pełny program wydarzenia jest do wglądu na naszej stronie: LINK.

Ale nie tylko ekologia jest dla nas ważna. W OP ENHEIM pielęgnujemy także historię i pamięć, które są dla nas istotne z uwagi na miejsce, w którym się znajdujemy. Dlatego też w naszej codziennej pracy staramy się pamiętać o działaniach na rzecz upamiętnienia mieszkających niegdyś w naszej kamienicy rodzin i ludzi z nią związanych. W tym roku, we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, udało nam się wykonać cztery kamienie pamięci – Stolpersteine, które czekają na wmurowanie w chodnik przed kamienicą oraz wspólnie z Aleksandrą Janus, przeprowadzić wykład dotyczący różnych sposobów upamiętniania ofiar Holocaustu. Jest to kontynuacja programu rozpoczętego przez Karolinę Jarą, którego pierwszym etapem była dyskusja na temat wspomnianych powyżej Stolpersteine, która możecie odsłuchać na naszym profilu FB: LINK.

 

Spotkania, debaty i Przyjaciele

W czasie całego roku 2021 w OP ENHEIM odbyły się także liczne spotkania i promocje książek. Rok rozpoczęliśmy od promocji publikacji ​​pt. Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki, którą zorganizowaliśmy we współpracy z Fundacją Katarzyny Kozyry. Odbyło się również spotkanie z Andą Rottenberg i Hanną Wróblewską, w ramach którego rozmawialiśmy o wydawnictwie pt. From Poland with love. Listy do Haralda Szeemanna. W październiku, byliśmy obecni na Warsaw Gallery Weekend, organizując brunch podczas Warsaw Gallery Weekend w Warszawie w ogrodzie Galerii Raster – gotował dla nas szef kuchni Aleksander Baron. Odbyły się również debaty, rozmowy, kameralne koncerty muzyki klasycznej – gościliśmy w OP ENHEIM Katarzynę Wasiak, Zuzannę Szambelan, Nilsa Wanderera i Dorianę Tchakarovej, inicjując współpracę ze stowarzyszeniem Ars Augusta. Jednym z ważniejszych tegorocznych działań, było dla nas powołanie do życia Przyjaciół OP ENHEIM, których grono z każdym miesiącem powiększa się o nowe osoby pragnące wspierać rozwój kultury i sztuki, za co bardzo dziękujemy. Dołączyć do nas można za pomocą przesłania formularza, który znajduje się tu LINK.

 

Liczby?

Podsumowując, mimo obostrzeń, limitów i zamknięcia, podczas 40 tegorocznych wydarzeń gościliśmy blisko 3000 osób, a w naszych działaniach w sieci uczestniczyło ponad 10000! Serdecznie dziękujemy firmie WOMAK Holding, KEIM oraz wszystkim naszym mecenasom, partnerom, grantodawcom, przyjaciołom, darczyńcom za współpracę oraz Wam – naszej publiczności – za to, że byliście z nami ten kolejny rok. Podziękowania składamy także wszystkim osobom zaangażowanym w realizację naszych wydarzeń – artystkom i artystom, koordynatorkom projektów, producentkom, ekipie technicznej, filmowej, fotografom i fotografkom, obsłudze widowni, projektantom i projektantkom, gdyż bez Was nie udałoby nam się ich zrealizować.

 

Raport roczny będzie do dostępny do pobrania niebawem.

Do zobaczenia w 2022!
Team OP ENHEIM