Zapisy:
>> Bilety-cegiełki o minimalnej wartości 20 zł można zarezerwować online pod adresem: https://bit.ly/388qZpN oraz nabyć w dniu koncertu. Prosimy o przyniesienie ze sobą gotówki.
>> Uzbierana kwota zostanie przekazana na wsparcie dla Ukrainy.
Wydarzenie jest realizowane w ramach wystawy pt. „Obrzędy intymne | Lewandowska – Marcjasz – Tofan” i towarzyszy projektowi Emilii Marcjasz pt. „Punkt 0”.
–––––
Spotkania z sąsiadkami od dawna były na wsi ważnym i wyczekiwanym momentem dnia. Przed każdym płotem stała typowa ławka, na której siadało się po skończonej pracy i rozmawiało godzinami, obserwując życie społeczności. To była codzienność. Nikt specjalnie nikogo nie zapraszał w gościnę — w gościnę się po prostu przychodziło. Podczas spotkań tych, można było poplotkować, pozwierzać się, pomarzyć, dowiedzieć się czegoś o innych mieszkańcach wioski i po prostu miło spędzić czas. Zwykła ławka przed płotem była miejscem spotkań, na które z utęsknieniem czekały dziewczęta, jak Anna Borowicz. Urodzona w 1931 r. śpiewaczka z Roztocza stworzyła tzw. pieśni-zawołania do koleżanek-sąsiadek nazywając je „niedalekaniem”. Były to krótkie przyśpiewki, zawsze zaczynające się od słowa „niedaleko”.
Zespół Kwiotki, to właśnie takie koleżanki-sąsiadki. Ich spotkania na śpiewy, czy pogawędki nie wymagają zaproszenia. Ławka przed płotem zawsze na nie czeka. Kwiotki spotykają się z potrzeby wspólnego śpiewania, powrotu do korzeni, spędzenia czasu w babskim gronie.
W sobotę, 9 kwietnia będzie można usiąść obok nich i posłuchać snutych przez nie opowieści, które zawarte są w starych polskich i ukraińskich pieśniach. Będzie można nawet wspólnie zaśpiewać.
–––––
Wydarzenie składa się z dwóch części:
18:30-19:00 – Performans, Plac Solny
19:00-19:45 – Koncert, OP ENHEIM, Salon Herz
–––––
Zespół Kwiotki powstał z głębokiej potrzeby wspólnego śpiewania w babskim gronie i powrotu do korzeni. Artystki za pomocą swojej twórczości chcą przywrócić naturalne, wspólne śpiewanie, rozpowszechniać stare, tradycyjne pieśni. Założycielką zespołu jest Aleksandra „Olica” Suchowiecka, która od kilku lat prowadzi badania na polskich wsiach, rejestruje najstarsze pieśni, przekazuje je podczas warsztatów oraz aranżuje w swoim projekcie muzycznym. W repertuarze zespołu Kwiotki usłyszymy pieśni, które urzekają nas starą melodią, pięknymi, często osobliwymi treściami. Zespół za za sobą pierwsze nagrania studyjne, został laureatem pierwszego miejsca w Przeglądzie Kolęd w Winnicy (Ukraina) oraz brał udział w przeglądzie kolęd we Wrocławiu. Współpracował także z wrocławską artystką Moniką Konieczną podczas jej performansu pt. „Nizny mir” w OP ENHEIM.
Skład: Aleksandra Suchowiecka, Mariia Dunaiska, Aleksandra Kogut, Barbara Białkowska
–––––
Organizator: OP ENHEIM
Współorganizator: VOP
Mecenas honorowy: Womak Holding SA
Partnerzy: Keim, Art Hotel, OPEN Reklama | Oksana Solnik-Krzyżanowska
Podziękowania dla TIFF Center / TIFF Collective.