Dom dla Kultury OP ENHEIM oraz Fundacja Urban Memory zapraszają na ceremonię wmurowania Stolpersteine, która rozpocznie się w poniedziałek 19 lutego 2024 roku o godz. 12:00. Cztery „​​kamienie pamięci” dla członków żydowskiej rodziny Herz, zostaną umieszczone przed siedzibą OP ENHEIM przy pl. Solnym 4 we Wrocławiu.

  • ◾️Kiedy: 19.02.2024, godz. 12:00-14:00
  • ◾️Gdzie: Salon Herz, V p. OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław
  • ◾️Język: polski
  • ◾️Wstęp bezpłatny
  • ◾️Zapisy: bit.ly/480Xa3U

Wydarzenie rozpocznie się w Salonie Herz, nazwanym tak dla upamiętnienia rodziny, która niegdyś była związana z zabytkową kamienicą. Po powitaniu i krótkiej prezentacji na V piętrze odbędzie się druga część wydarzenia – ceremonia wmurowania kamieni przed wejściem głównym.

Stolpersteine, zwane w Polsce „​​kamieniami pamięci”, to projekt mający na celu upamiętnienie ofiar nazizmu stworzony przez artystę Guntera Demniga, który polega na wmurowaniu w bruk niewielkiej kostki z inskrypcją poświęconą konkretnej osobie. Potrzeba upamiętnienia jest najczęściej inicjatywą potomków ofiar, ale może wyjść także od innych osób lub organizacji. Działania OP ENHEIM stanowią przykład takiej ścieżki, w której to instytucja i współtworzący ją ludzie stają się depozytariuszami pamięci.

„​​Kamienie pamięci” zostały stworzone dla Olgi, Hilde, Waltera i Steffi Herz, których życie toczyło się przed wojną w Kamienicy Oppenheimów. W 1894 roku Ludwig Herz otworzył na parterze sklep obuwniczy, a przez kolejne kilkadziesiąt lat Herzowie rozwijali swoją firmę, wprowadzając sprzedaż wysyłkową, dzięki której ich buty trafiały na niemal wszystkie kontynenty.

W Breslau/Wrocławiu toczyło się także ich codzienne życie, które uległo diametralnej zmianie w nazistowskich Niemczech. Pod koniec lat 30. XX wieku rodzina Herz i inni żydowscy mieszkańcy kamienicy doświadczali coraz większych represji, w wyniku których zostali zmuszeni do emigracji, bądź zostali deportowani do obozów koncentracyjnych i zamordowani.

Od czasu swojego powstania OP ENHEIM podjął szereg kroków w celu pielęgnowania pamięci o osobach związanych z Kamienicą Oppenheimów. Wmurowanie Stolpersteine stanowi kolejny, bardzo ważny etap misji Instytucji, która poza wspieraniem kultury i sztuki, jest zaangażowana w pogłębianie zrozumienia i uwrażliwianie na lokalną historię.
____

Wmurowanie Stolpersteine jest częścią projektu „Z sercem do historii – śladami rodziny Herz”, finansowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Fundację OP ENHEIM oraz Fundację Urban Memory w ramach projektu „NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts” dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV)