Granice::Miłość| Idealni kochankowie
Ocenzurowany wizerunek miłości. Twórczość Felixa Gonzaleza-Torresa
Prowadzenie: Kama Wróbel
▪️Kiedy: 09.11.2023, godz. 18:30
▪️Gdzie: Salon Herz, V p. OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław
▪️Zapisy: bit.ly/3Q658Si
▪️Wstęp wolny

 

Już 9 listopada zapraszamy Was do spotkaniu wokół twórczości Felixa Gonzalesa-Torresa. Wydarzenie to, towarzyszy wystawie „THIRD SKIN. Prace z Sammlung Hoffmann i Schenkung Sammlung Hoffmann”.

___

Punktem wyjścia do spotkania jest postać jednego z twórców, którego praca prezentowana jest na wystawie – Felixa Gonzaleza Torresa. Artysta tak, jak wielu twórców lat 80. i 90. zadawał pytania dotyczące konstruktu tożsamości, w tym istotnej wówczas tożsamości homoseksualnej. Felix Gonzalez-Torres tworzył prace, które wskazywały na czyjąś nieobecność.

Artysta stał się znany najbardziej dzięki swoim efemerycznym instalacjom: stosom cukierków rozsypanych w rogu, stercie plakatów na podłodze lub sznurowym świateł zwisających z sufitu. Twórczość ta doskonale wpisywała się w nurt sztuki konceptualnej oraz minimalistycznej lat 60. i 70. XX wieku. Gonzalez-Torres wzorował się na minimalistach z poprzednich epok, takich jak Donald Judd czy Dan Flavin, jednak swojej twórczości nadawał współczesny wydźwięk.

Felix Gonzalez-Torres (ur. 1957, Guáimaro, zm. 1996, Miami) — amerykański artysta wizualny, autor instalacji. Studiował fotografię w Pratt Institute w Nowym Jorku i pracował jako adiunkt na Uniwersytecie Nowojorskim oraz wykładowca w California Institute of the Arts. Za życia miał liczne wystawy indywidualne i uczestniczył w Whitney Biennale, Biennale w Wenecji i Biennale w Sydney. Retrospektywy jego prac zostały zorganizowane przez Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Sprengel Museum w Hanowerze i Serpentine Gallery w Londynie

___

Wydarzenie realizowane jest w ramach programu społecznego „Third skin | Bez granic, ani punktu odniesienia”.

___

Organizator: OP ENHEIM | VOP
Współorganizator: Schenkung Sammlung Hoffmann, Staatliche Kunstsammlungen Dresden
Mecenas Honorowy: WOMAK
Mecenas: GENTZ, SDZEGAL Schindhelm
Partnerzy:KEIM, OPEN-Reklama Oksana Solnik-Krzyżanowska
Patroni medialni: Radio Nowy Świat, Gazeta Wyborcza Magazyn SZUM, Magazyn PURPOSE Pismo artystyczne Format OCZY.MAG, Wroclife
Projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Gminę Wrocław