Wspólnie z Fundacją Urban Memory, Politechniką Drezdeńską oraz Katedrą Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszamy na spotkanie autorskie z redaktorami, Marią Luft i prof. Timem Buchenem oraz ze współautorami książki “Breslau / Wrocław 1933–1949. Studien zur Topographie der Shoah”, m.in. Annelies Augustyns, Karoliną Jarą, Agnieszką Jabłońską, Danielem Ljunggrenem. Rozmowę poprowadzi dr Marek Szajda.

◾️ Kiedy: 23.11.2023, godz. 18:00
◾️ Gdzie: Salon Herz, V p. OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław
◾️ Język: polski, angielski
◾️ Wstęp bezpłatny
◾️ Zapisy obowiązkowe do 22.11.2023: https://bit.ly/3QHQB0M

W książce autorzy w nowy sposób przyglądają się historii Zagłady we Wrocławiu. Interdyscyplinarny zespół wybrał różne perspektywy i konteksty, w których dochodziło do wykluczenia, prześladowań i eksterminacji w przestrzeni miejskiej oraz zrekonstruował miejsca i sfery życia Żydów: pracę i mieszkalnictwo, religię i politykę, sztukę i kulturę. Przebadane zostały również skutki Zagłady z perspektywy czasu – na przykład w odniesieniu do cmentarzy, kartografii miasta, wspomnień o Wrocławiu czy źródeł archiwalnych dotyczących Zagłady.

Nasi goście opowiedzą o kluczowych zagadnieniach, które porusza publikacja oraz o jej genezie. Zebrane w książce „Breslau/Wrocław 1933–1949. Studien zur Topographie der Shoah” studia nad topografią Zagłady w Breslau/Wrocławiu rzucają nowe światło na wykluczenie Żydów w przestrzeni miejskiej w okresie narodowego socjalizmu, a także na różne perspektywy postrzegania Zagłady w pierwszych latach powojennych w Polsce – szczególnie we Wrocławiu, w Izraelu, w Niemczech, w tym w różnych archiwach i materiałach archiwalnych tych krajów. Publikacja oferuje nowe odczytanie struktury miasta w latach 1933–1949, o czym opowiedzą redaktorzy i autorzy podczas spotkania.
____
Następnego dnia (24.11.2023) w godz. 10.00-12.00 planujemy także spacer po Wrocławiu z autorami po miejscach omawianych w książce. Ruszyły zapisy, liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy do rejestracji > https://bit.ly/3QHQB0M
____
Publikacja jest wynikiem międzynarodowego projektu badawczego prowadzonego w latach 2018–2021 przez Politechnikę Drezdeńską. Książkę wydało wydawnictwo Neofelis, a teksty zostały opublikowane w języku angielskim lub niemieckim. Dostępny będzie również e-book. Link do publikacji > https://tinyurl.com/53swtk3s
____
Organizator: OP ENHEIM, Fundacja Urban Memory, Technische Universität Dresden
Partnerzy: Katedra Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego, Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury

Sponsorzy książki: Löwenstein-Losten Stiftung, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius, Stiftung Irène Bollag-Herzheimer, Axel Springer Stiftung, Ursula Lachnit-Fixson Stiftung, Buber-Rosenzweig-Stiftung, Schroubek Fonds östliches Europa, Stiftung Zeitlehren.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu MultiMemo (Multidirectional Memory: Remembering for Social Justice), który UMF realizuje wraz z ośmioma innymi partnerami dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Obywatele, Równość, Prawa i Wartości (CERV).