OP_BOOKS | KAROLINA KUSZYK

  • ▪️Kiedy: 13.10.2023, godz. 18:00
  • ▪️Gdzie: Salon Herz, V p. OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław
  • ▪️Język: polski
  • ▪️Wstęp bezpłatny
  • ▪️Zapisy do 12.10.2023: https://bit.ly/46x30d0

Wspólnie z Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu zapraszamy na spotkanie autorskie z Karoliną Kuszyk, która przeczyta fragmenty swojej książki „Poniemieckie”. Spotkanie poprowadzi dr Ewa Mikulska-Frindo.

Laureatka Nagrody Specjalnej tegorocznej edycji Nagrody Kulturalnej Śląska opowie o swojej wyjątkowej książce, która powstała podczas wędrówek m.in. po Dolnym Śląsku. „Poniemieckie” to biografie poniemieckich domów, przedmiotów, cmentarzy i ich losy od czasów powojennych aż do dziś. „Poniemieckie”, jak pisze sama autorka, to „osobisty przewodnik po losach poniemieckiego w jego codziennej domowej odmianie”. Książka nie jest opracowaniem naukowym, a wynikiem własnych przemyśleń i doświadczeń autorki dorastającej w Legnicy, na tzw.: „Ziemiach Odzyskanych”.

Podczas spotkania i czytania w OP ENHEIM pisarka w rozmowie z dr Ewą Mikulską-Frindo podzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami z oswajaniem poniemieckich przedmiotów od najmłodszych lat. Karolina Kuszyk opowie zarówno o historii miejsc i przedmiotów, o przystosowywaniu się do życia w nowej ojczyźnie-obczyźnie i próbach „odniemczania”, a także o współczesnych próbach przypominania i oswajania wypartej niemieckiej przeszłości tych ziem.

____

Karolina Kuszyk – pisarka i tłumaczka literatury niemieckiej urodzona w Legnicy. Publikowała w Tygodniku Powszechnym, Małym Formacie, Zadrze, „Notesie Wydawniczym” i prasie niemieckojęzycznej, m.in. Die Zeit, Tagesspiegel Berlin. Od 2022 jest felietonistką rozgłośni radiowej dla Polaków w Niemczech. Na polski przełożyła teksty m.in. Bernharda Schlinka, Ilse Aichinger, Karen Duve, Wilhelma Weischedela. Wykładała przekład literacki i krytykę literacką na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Była stypendystką fundacji DAAD i laureatką berlińskiego poetry slam w językach słowiańskich. Mieszka i pracuje w Berlinie i na Dolnym Śląsku.

Ewa Mikulska-Frindo – absolwentka wrocławskiej i wiedeńskiej germanistyki, literaturoznawczyni, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, od niedawna również tłumaczka audiowizualna; członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, adiunktka na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu. Tłumaczyła na polski m.in. autorów i autorki takich jak H. M. Enzensberger, Gerhard Fritsch, Ally Klein, Michelle Marly, Cordula Simon, Carolina Schutti, Alois Vogel i Mario Wirz.

____

Książka „Poniemieckie” ukazała się w 2019 roku. Niemieckojęzyczne wydanie książki w tłumaczeniu Bernharda Hartmanna („In den Häusern der Anderen”) ukazało się w 2022 roku nakładem wydawnictwa Ch. Links Verlag i od razu znalazło się na liście bestsellerów w Niemczech.

Podczas spotkania będzie można zakupić polskojęzyczną wersję książki oraz otrzymać autograf autorki. Jeśli macie Państwo „swoje prywatne poniemieckie artefakty”, znalezione w domach rodziców,  dziadków, znajomych, zabierzcie je ze sobą. Ciekawie będzie poznać ich historię.

Po rozmowie zapraszamy na poczęstunek.

____

Organizator: OP ENHEIM, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu

Partnerzy: Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, Księgarnia Filmowa Tajne Komplety w kinie Nowe Horyzonty