Nikita Krzyżanowska, Liliana Piskorska, Jakub Jakubowicz
Prezentacje prac w ramach OP_Young
Opieka kuratorska: Kama Wróbel
Udostępnienie wystawy: 17.09.2020, godz. 11:00
Czas trwania wystawy: 17.09-6.10.2020
▪️ W dniu 17.09.2020 wstęp na wystawę jest wolny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Zapraszamy do zwiedzania w godzinach 11:00-19:00.
▪️ Od 18.09.2020 chęć odwiedzenia wystawy prosimy zgłaszać na adres visit@openheim.org telefon: 601 656 335 lub przez Facebook. Obowiązują wtedy standardowe godziny otwarcia galerii 11:00-16:00.
Godziny otwarcia galerii oraz bilety: http://bit.ly/OP_ENHEIM_Bilety
Zapraszamy na kolejne prezentacje Laureatów i Laureatek programu OP_Young, skierowanego do młodych, progresywnych twórców z Dolnego Śląska. Od 17 września w przestrzeni OP ENHEIM będzie można zapoznaćsię z twórczością: Nikity Krzyżanowkiej Liliany Piskorskiej Jakuba Jakubowicza.
Więcej o programie: https://bit.ly/OP_Young_Info
▪️ JAKUB JAKUBOWICZ ▪️
Jakub Jakubowicz rozwija badania nad historią i tożsamością miejsca, przywracając jednocześnie pamięć o nieistniejącej już łemkowskiej wsi Wólka (woj. podkarpackie), której społeczność w 1945 roku przesiedlono na tereny obecnej Ukrainy. Nieurodzajna ziemia oraz ciężkie warunki panujące w górach zmusiły mieszkających tam Łemków do nauczenia się tajników obróbki drewna, dzięki czemu – zapewne – przed 1945 rokiem – miejscowość ta znana była jako rzeźbiarska wioska. Usytuowanie pomiędzy uzdrowiskami stymulowało proces rozwijania się tam sztuki, w szczególności rzeźby. Wólka stała się jednym z głównych obszarów badawczych Jakuba Jakubowicza, a fragmenty tego rozbudowanego projektu artystycznego będzie można zobaczyć w OP ENHEIM.
▪️ NIKITA KRZYŻANOWSKA▪️
Odmienną, zarówno pod względem stylistycznym, jak i formalnym, postawę prezentuje Nikita Krzyżanowska – młoda wrocławska malarka, która najpełniej wypowiada się w estetyce zbliżonej do graffiti. Pełnymi garściami czerpie ze sztuki ulicy czy kulturowo zakorzenionych znaków i symboli. W przestrzeni OP ENHEIM, Krzyżanowska zaprezentuje cykl nowych, niezwykle dynamicznych, opartych na geście i intuicji, wielobarwnych, acz momentami posępnych i buntowniczych prac malarskich, które powstały w okresie zamkniecia spowodowanego pandemią.
▪️ LILIANA PISKORSKA▪️
Liliana Piskorska, od niedawna wrocławianka, w swojej twórczości analizuje problematykę społeczną z perspektywy radykalnej wrażliwości, która zakorzeniona jest w praktyce i teorii feministyczno-queerowej i feministyczno-posthumanistycznej. W realizowanych przez siebie działaniach, artystka koncentruje się na tak ważnych aktualnie zależnościach pomiędzy państwem, narodem i tożsamością środkowo-europejską, a pozycją peryferyjnych tożsamości. W prezentowanej w OP ENHEIM wystawie, Liliana Piskorska podejmie interesujący ją temat bliskości i nieheteronormatywności, badając przy tym pozycję Innego.
▪️ Istnieje możliwość zakupu prac prezentowanych na wystawie.
▪️ O ARTYSTACH ▪️
Nikita Krzyżanowska (ur. 1995, Wrocław) – malarka, studentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu w Pracowni prof. Marka Jakubka. Zajmuje się ekspresyjnym, żywym malarstwem, które można sytuować na pograniczu ekspresjonizmu, abstrakcji i estetyki graffiti. Związana z wrocławską grupą Kościół Nihilistów oraz warszawską galerią Śmierć Frajerom. Swoje prace prezentowała w ramach wystaw indywidualnych m.in.: „W kryminalnym MC wciąż ukazana prawda” (Galeria Duży Pokój, Warszawa), „666 zł brutto” (MD_S, Wrocław) oraz w ramach zbiorowych wystaw grupy Kościół Nihilistów we Wrocławiu, projektu “Wien darf nicht Österreich werden!” (GPL contemporary, Wiedeń), “Zapraszam na Wernisaż #7” (Galeria Śmierć Frajerom, Warszawa). Stypendystka projektu der Sommerakademie Die Rösslstube w Dreźnie (2019). Mieszka i tworzy we Wrocławiu.
Liliana Piskorska (ur. 1988, Toruń) – artystka wizualna, doktora sztuk pięknych. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 2011 studentka Uniwersytetu Warszawskiego. W 2017 obroniła pracę doktorską na toruńskim WSP (promotorka Elżbieta Jabłońska). Od 2013 roku członkini Grupy nad Wisłą. Finalistka Forecast Forum w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie w 2017 roku. Laureatka nagrody publiczności: Spojrzenia 2019: Nagroda Deutsche Bank. Jej prace pokazywane były na ponad 90 wystawach grupowych i indywidualnych. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.
Jakub Jakubowicz (ur. 1992, Krosno) – artysta intermedialny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dyplom obronił w 2019 roku w pracowni rzeźby prof. Grażyny Jaskierskiej- Albrzykowskiej. Uczestniczył w licznych plenerach ogólnopolskich I międzynarodowych, m.in.: Bardo 2013, Bludov 2015 i Orońsko 2017. W 2019 otrzymał stypendium z Gminy Rymanów oraz stypendium z Gminy Iwonicz-Zdrój na realizację pracy dyplomowej Ślady oraz zorganizowanie indywidualnej wystawy zgórwysyny w galerii Czasoprzestrzeń we Wrocławiu.
____________
Organizatorzy: OP ENHEIM
Współorganizator: VOP
Mecenas: Womak Holding SA
Patron medialny: GoOut