Od 23 sierpnia zapraszamy do spacerów ul. Szewską we Wrocławiu, gdzie na odcinku pomiędzy ul. Kotlarską a Nożowniczą, na witrynach ekspozycyjnych, prezentowane będą prace Laureatek programu OP_Young: Anety Lewandowskiej i Viktorii Tofan. Ponadto będzie można zobaczyć także pracę Emilii Marcjasz, która otrzymała Wyróżnienie. 

OP_Young to program, który skierowany jest do młodych, progresywnych twórców z Dolnego Śląska. Od 23 sierpnia do 6 września w ramach witryn Galerii Szewskiej będzie zobaczyć prezentację prac wybranych przez jury artystek, która zapowiada wystawę w OP ENHEIM w 2022 roku.

Więcej o programie: link

OP_Young | Lewandowska, Tofan, Marcjasz
Prezentacja prac Laureatek 2021
Lokalizacja: Galeria przy ul. Szewska (pomiędzy ul. Kotlarską a Nożowniczą)
Czas trwania: 23.08–6.09.2021 r.

▪️ ANETA LEWANDOWSKA ▪️

Przed moimi oczami teraźniejszość fluktuuje, szczególnie zdarzenia klimatyczne – spontaniczne i nieoczekiwane – nie pozwalają mi nie kierować twórczej uwagi w ich stronę. Wędrówka przez las i zauroczenie nieustannym przepływem rzeki, koją zmysły nadwyrężone nadmiarem bodźców w przestrzeni publicznej i medialnej. Tak krok za krokiem i oddech za oddechem badam mój stan równowagi, gdzieś w koronach drzew, tam oscyluję najczęściej. Zależy mi na tworzeniu prac sprzyjających wyciszeniu i kontemplacji, treścią nawiązujących do spraw ekologii, świata konsumpcji, natury i duchowości. Wykorzystuję elementy drzew – naturalne odpady, które przeobrażają malarstwo w formy przestrzenne. Zakładam ich zmienność i tymczasowość, obserwuję jak współkreuje je czas. Oddech inspiruje do kresek i wyznacza odległość, wobec której stają się widzialne. Ta rytmicznie powtarzająca się forma, na rysunkach i obiektach, jest moją wizualną mantrą.

▪️ VIKTORIIA TOFAN ▪️

Viktoriia Tofan zajmuje się poszukiwaniem języka, który byłby odpowiedzią na dogłębne poczucie obcości, jakie dzieli z osobami głuchymi, często nie mówiącymi, bądź mającymi problemy z artykulacją. Praca z tą grupą stała się podstawą do stworzenia zarówno nowego alfabetu, jak i nowego języka Te nowe języki to nowe terytoria jej prywatnej ojczyzny, nowej przynależności oraz przestrzenności. Język w tym ujęciu staje się nie tyle nośnikiem informacji, ile miejscem, formacją emocjonalną oraz wspólnotą w ułomności/inności. Owa prywatna ojczyzna jest punktem wyjścia do komunikowania oraz włączania w społeczność historii ludzi, którzy zostali postawieni poza społecznym nawiasem. Tofan używa haftu jako sposobu pracy z językiem wykorzystując zarówno sensualność rzemiosła przypisanego kobietom, jak i graficzność rewersu,który w tym przypadku zaczyna pełnić funkcję awersu.

▪️ EMILIA MARCJASZ ▪️

W swojej praktyce artystycznej, Emilia Marcjasz inspiruje się cyklicznością, przemijaniem i powtarzalnością – coś umiera, aby coś innego mogło się narodzić. Prace artystki często są pełne melancholii, prowokują do filozoficznej dyskusji na temat sensu życia, czasu i relacji międzyludzkich. Rzeźby i instalacje często mają charakter konstrukcyjny i futurystyczny, które przeplatają się  z elementami tradycyjnymi i ludowymi jak np. haft. Dwa z pozoru niepasujące do siebie style i tworzą pomost pomiędzy tym co było i będzie.

________

Organizator: OP ENHEIM
Mecenas Honorowy: Womak Holding SA