Performans w OP ENHEIM | Niżnyj Mir. Monika Konieczna
28.01, g. 19:45
OP ENHEIM, 1. piętro

>> Wydarzenie jest częścią finisażu wystawy Slavs and Tatars. Tego samego dnia zapraszamy na OP_Talks | Piotr Korduba. Rzecz o długim życiu kilimów w Polsce o 18:30. Więcej: LINK
>> Obowiązują zapisy na oba wydarzenia w dn. 28.01 pod adresem: visit@openheim.org lub poprzez wiadomość na Facebooku: http://m.me/openheim.

 

28 stycznia o godz. 19:45 w OP ENHEIM odbędzie się performance pt. „Niżnyj Mir” Moniki Koniecznej.

Na zakończenie wystawy Slavs and Tatars. LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA zapraszamy Państwa do udziału w tajemniczym misterium prowadzącym do przekroczenia granic wstydu i obojętności wobec drugiego, Innego.

Wykonując na poły magiczne, na poły rytualne gesty i ćwiczenia artystka Monika Konieczna zaprosi nas do rozpoznania „dolnego świata”, który związany jest z korzeniami, przodkami, ale również z atawistycznym wyznaczaniem granic i lęku przed nieznanym.

Ważnym wątkiem, który w swym działaniu podejmie artystka, będzie istniejąca u mieszkańców Europy Wschodniej potrzeba posiadania kulturowego, prasłowiańskiego genotypu i wynikające z tej potrzeby rozległe poszukiwania, sięgające aż do pism wedyjskich. W kontekście tym istnienie starożytnego systemu ćwiczeń fizyczno-duchowych wydaje się sięgać do tych samych korzeni co hinduska joga i tym samym dawać nam poczucie przynależności do wielkiego, ważnego cywilizacyjnego pnia.
___

Monika Konieczna (ur. 1978 roku we Wrocławiu) – malarka i performerka, absolwentka i wykładowczyni na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W swojej pracy twórczej nawiązuje do mitów, archetypów i rytuałów, tworząc je w nowym osobliwym dla siebie porządku, przez to co osobiste nawiązuje do tego co wspólne. Interesuje ją pamięć miejsca, pamięć indywidualna i zbiorowa. Motyw natury i związany z nim cykl życia i śmierci stanowi od czasu studiów na Akademii ważny motyw jej twórczości. Wypowiada się poprzez malarstwo, instalacje wizualne w przestrzeni, performans, kolaż. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
___

PROGRAM TOWARZYSZĄCY FINISAŻOWI WYSTAWY
28.01, 18:30 | OP_Talks | Piotr Korduba. Rzecz o długim życiu kilimów w Polsce >> LINK 
28.01, 19:45 | Performans w OP ENHEIM | Niżnyj Mir. Monika Konieczna >> LINK
28-29.01 | Ostatni weekend wystawy Slavs and Tatars >> LINK 
___

Organizator: OP ENHEIM
Współorganizator: VOP
Mecenas Honorowy: Womak Holding SA