ODKŁADAJĄC RZECZY NA MIEJSCE.
ŻYDOWSCY BRESLAUERZY I ICH PRZEDMIOTY

 • Wernisaż: 29.05.2024, godz. 18:00
  ▪ Gdzie: Galeria, I p. OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław
 • poniedziałek–wtorek | nieczynne
  środa | 14:00–18:00
  czwartek, piątek | 14:00–19:00
  sobota, niedziela | 13:00–19:00

  ▪ Czas trwania wystawy: 29.05.2024–22.09.2024

Już 29 maja, wspólnie z Urban Memory Foundation zapraszamy na otwarcie wystawy gościnnej pt. „ODKŁADAJĄC RZECZY NA MIEJSCE. ŻYDOWSCY BRESLAUERZY I ICH PRZEDMIOTY”. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce oparte na prywatnych zbiorach żydowskich rodzin z Breslau i tworzone we współpracy z nimi. Czego możemy się dowiedzieć o ówczesnym życiu rodzinnym, życiu społeczności i miasta? Jak wyglądało mieszczańskie życie żydowskie – to prywatne, religijne, kulturalne i zawodowe?

Wystawa odpowie na te i inne pytania, prezentując niemal sto obiektów, fotografii i dokumentów użyczonych nam przez dwanaście rodzin dawnych Breslauerów, obecnie rozproszonych po całym świecie. Ekspozycja obejmie okres od XVIII wieku do dziś i będzie dostępna w języku polskim, angielskim i niemieckim. Siła i wartość kulturowa prezentowanych przedmiotów tkwi w ich powiązaniu z indywidualnymi, osobistymi historiami, wpisanymi jednocześnie w historię i topografię miasta.

Zapakowane rzeczy, tylko te najpotrzebniejsze lub cały dobytek – przedmioty codziennego użytku, meble, książki, pamiątki rodzinne, dzieła sztuki i nieoczywiste drobiazgi – wyjechały z rodzinami Haddów, Freundów, Herzów, Tischlerów, Zadików, Falków, Sklarzów, Peritzów i wielu innych z przedwojennego Breslau w czasie nazistowskich prześladowań. Podobnie jak ich właściciele, miały już nigdy nie wrócić.

Wystawie towarzyszyć będzie interwencja artystyczna artystki Anny Schapiro, która pojawi się zarówno w siedzibie OP ENHEIM, dawnym żydowskim Domu Oppenheimów, jak i w przestrzeni miasta. Program wydarzeń towarzyszących obejmie także spotkania z potomkami i potomkiniami rodzin breslauerskich Żydów.

Wstęp wolny.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską (w ramach projektu MultiMemo, program CERV), Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Projekt dofinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

____

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

— wstęp na wystawę jest bezpłatny,
— ze względu na kameralność przestrzeni galerii, komfort oraz bezpieczeństwo zwiedzających, w dniu wernisażu wstęp na wystawę będzie limitowany do max. 30 osób w jednym momencie,
— pod linkiem: LINK umieszczony jest REGULAMIN WYDARZENIA. Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją ww. regulaminu, którego zapisów każdy z naszych gości jest zobowiązany przestrzegać,
— wejście do galerii możliwe jest zarówno schodami, jak i windą. Chęć skorzystania z windy prosimy zgłaszać obsłudze OP ENHEIM na miejscu.

Wydarzenie na Facebooku >>

______________

Kuratorzy: dr Małgorzata Stolarska-Fronia i dr Maciej Gugała
Kluczowi konsultanci i eksperci: dr Felicitas Heimann-Jelinek, prof. Marcin Wodziński, dr Aleksandra Janus, dr Juliet D. Golden, dr Tamar Cohn Gazit, Stephen Falk, Donald Falk, Daniel Ljunggren
Produkcja: Łukasz Adamski
Zarządzanie projektem: Agnieszka Jabłońska (UMF) przy wsparciu Karoliny Jary (OP ENHEIM & Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury) oraz Tomasza Woydyłło (UMF)
Grafika i architektura wystawy: Musk Kolektyw
Tłumaczenie tekstów wystawy z języka polskiego na angielski: dr Juliet D. Golden, Anna Nowogońska
Redakcja tekstów wystawy w j. angielskim: dr Juliet D. Golden
Korekta tekstów w języku polskim: Anna Nowogońska
PR i promocja: Martyna Chrzanowska, Dominika Fedyk-Wolanin (MH+), Maria Majchrowska (OP ENHEIM)
Program towarzyszący: Fundacja Akcelerator Obywatelski Spark
Wsparcie badawcze: dr Wojciech Tworek, Daniel Ljunggren, dr Monika Piechota, dr Danuta Płókarz
Transkrypcje starych tekstów niemieckich: Celine Skrippek
Konserwacja obiektów: Anna Szlasa-Byczek, Mateusz Jasiński
Wsparcie techniczne wraz z dokumentacją: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Organizatorzy: Fundacja Urban Memory, Fundacja OP ENHEIM
Partnerzy: Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, Viktor Oppenheim Haus, WOMAK Holding SA, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Katedra Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundacja Akcelerator Obywatelski Spark oraz partnerzy projektu MultiMemo: FestivALT, Fundacja Zapomniane, JCC Warszawa, Fundacja Formy Wspólne, Fundacja Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich, CEJI – A Jewish Contribution to an Inclusive Europe, Uniwersytet w Würzburgu oraz Hochschule für Jüdische Studien Heidelberg, KEIM, Open Reklama Oksana Solnik – Krzyżanowska

Patroni medialni: MINT Magazine, Rynek i Sztuka, Well.pl, Radio RAM, Radio Wrocław, TVP3 Wrocław