13.01.2024
start at 18:30
end at 19:30
OP_BOOKS | Aleksandra Kubiak. Zrobię serce / I’ll Make a Heart
Spotkanie autorskie wokół książki.
Goście: Aleksandra Kubiak, Wojciech Kozłowski, Marek Wasilewski
Moderacja: Anna Łazar
Kiedy: 13.01.2024, godz. 18:30-19:30
Gdzie: Salon Herz, V p. OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław
Język: polski
Obowiązują zapisy >> LINK <<
Wstęp wolny
13 stycznia zapraszamy Was na pierwsze spotkanie autorskie z cyklu OP_BOOKS w Nowym Roku. Tym razem porozmawiamy na temat książki „Aleksandra Kubiak. Zrobię serce / I’ll Make a Heart” pod redakcją Anny Łazar.
_______
Pozycja wydana przez galerię BWA Zielona Góra w partnerstwie z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki i Instytutem Sztuk Wizualnych UZ omawia życie i twórczość Aleksandry Kubiak na przestrzeni ostatnich 20 lat. Jak pisze we wstępie Wojciech Kozłowski:
„Każde spotkanie z twórczością Aleksandry Kubiak rodzi pytania, na które po części odpowiada ta książka. Jej wydanie po ponad 20 latach od debiutanckiego performans artystki O wydawało mi się oczywistą koniecznością – książka ma bowiem pełnić funkcję, oprócz oczywistej roli krytycznego omówienia, także rodzaju przewodnika po dotychczasowych indywidualnych działaniach artystki. (…) Aleksandra Kubiak opowiada w sztuce swoje życie, czyniąc własną biografię punktem wyjścia. Odsłania nam tajemnice rodzinne, przekształca traumę w obrazy, dając odbiorcy możliwość znalezienia w jego własnych doświadczeniach odniesień, podobieństw, różnic”.
Oprócz wymienionych autorów i autorek, w książce pojawiają się teksty Pawła Dybla, Marty Gendery, Marty Miś, Karola Sienkiewicza oraz Marka Wasilewskiego, który także będzie obecny na spotkaniu.
Aleksandra Kubiak, Zrobię serce / I’ll Make a Heart
koncepcja: Aleksandra Kubiak, Wojciech Kozłowski
pod redakcją Anny Łazar
wydawca: BWA Zielona Góra
autorzy tekstów: Paweł Dybel, Marta Gendera, Wojciech Kozłowski, Aleksandra Kubiak, Anna Łazar, Marta Miś, Karol Sienkiewicz, Marek Wasilewski
tłumaczenie: Marcin Wawrzyńczak
projekt graficzny i skład: Marcin Wysocki
partnerzy publikacji: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Instytut Sztuk Wizualnych UZ
__________
Aleksandra Kubiak – artystka wizualna, autorka performansów, filmów, form przestrzennych. Bada społeczną skuteczność sztuki. W latach 2001–2013 roku wraz z Karoliną Wiktor współtworzyła Grupę Sędzia Główny. W 2010 wznowiła działalność indywidualną, realizując film „Dolce vita” (2011). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z Grupą Sędzia Główny nominowana do nagród Paszporty Polityki (2011) i Spojrzenia (2007), artystki zostały laureatkami Międzynarodowego Konkursu Performansu w Trydencie (2007) i Nagrody TVP Kultura (2005). Od 2014 tworzy autobiograficzny cykl dzieł, w którym łączy często trudne, rodzinne doświadczenia z eksperymentem na polu działań filmowych, na styku performansu, filmu dokumentalnego, teatru. Od 2017 pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Mieszka w Zielonej Górze, gdzie współpracuje z Fundacją Salony oraz Galerią BWA.
Wojciech Kozłowski – krytyk sztuki, kurator, pedagog. W latach 1979–1983 studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1984 pracuje w zielonogórskim Biurze Wystaw Artystycznych, gdzie od 1999 roku jest dyrektorem. W latach 1985–1991 wraz z Leszkiem Krutulskim Krechowiczem współprowadził autorską Galerię „po”. W latach 1985–1987 współpracował z Zenonem Polusem przy tworzeniu Biennale Sztuki Nowej i współredagował katalog pierwszej edycji tej ogólnopolskiej imprezy. Od 1991 roku wykładowca w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prowadzi także zajęcia z zakresu kuratorstwa w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Członek sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.
prof. dr hab. Marek Wasilewski – artysta, kurator, autor tekstów o sztuce. Pracuje na Wydziale Animacji i Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie od 2013 do 2018 był kierownikiem Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich. W latach 1994–2013 redaktor naczelny „Zeszytów Artystycznych”, pisma wydawanego przez Akademię Sztuk Pięknych, a obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. W latach 2001–2017 redaktor naczelny „Czasu Kultury”. Od 2017 dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Autor artykułów m.in. w „Czasie Kultury”, „Piktogramie”, „Res Publice Nowej”, „Art Monthly”, „International Journal of Education through Art”, „Springerin”, „Art”, „Design & Communication in Higher Education”. Autor książek: „Sztuka nieobecna” (1999); „Seks, pieniądze i religia – rozmowy o sztuce brytyjskiej” (2001) i „Czy sztuka jest wściekłym psem?” (2009). Członek sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.
Anna Łazar – kuratorka programu międzynarodowej współpracy artystycznej Wolne Słowo w ramach projektu Gdańsk Miasto Literatury, pomysłodawczyni i realizatorka projektów w zakresie kultury współczesnej, tłumaczka, redaktora książki o sztuce Aleksandry Kubiak „Zrobię serce”, wyd. BWA Zielona Góra, 2022, autorka tekstów, wykładowczyni na studiach podyplomowych w Instytucie Sztuki PAN (2019-2023) oraz Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki IBL PAN (2020-2023). Kuratorka wystaw: „Zabójstwo do przyjęcia” (Berlin przestrzeń miejska 2022), „W jakim pięknym miejscu jesteśmy” (Muzeum Sztuki w Łodzi 2022), Ulica Słabości Lesi Pcholki (Gdańska Galeria Miejska 2022) „Nie wiem, kto opowiedział mi tę historię” (Biuro Wystaw w Warszawie i Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie 2021), „Ukraina Wzajemne Spojrzenia” (MCK Kraków 2021), „Stół kobiet” Anny Baumgart (Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie 2020). Członkini AICA Polska oraz rady programowej Fundacji Pogoń Ruska.
___________
Organizator: OP ENHEIM | VOP
Mecenas Honorowy: WOMAK
Mecenas: GENTZ, SDZEGAL Schindhelm
Partnerzy: KEIM, OPEN-Reklama Oksana Solnik-Krzyżanowska