• OP_Talks | Ewa Bińczyk. Paradoksy, którymi żyjemy w XXI wieku
  • 30.09, g. 18:30 
  • – Wydarzenie online. Transmisja dostępna będzie na profilu OP ENHEIM na Facebooku.
  • – Wydarzenie jest częścią programu Can Art Save the Planet.

30 września o godz. 18:30, w ramach programu Can Art Save the Planet, na kanałach OP ENHEIM gościć będziemy prof. Ewę Bińczyk, która wygłosi wykład pt. „Paradoksy, którymi żyjemy w XXI wieku”.

Doniesienia przyrodoznawstwa (szczególnie klimatologii i nauki o systemie Ziemi) uczulają, że zmierzamy w stronę przekroczenia tzw. granic planetarnych. Systemowa destabilizacja atmosfery (ryzyko nagłej zmiany klimatycznej), hydrosfery (zakwaszenie oceanów, utrata łowisk), biosfery (wielkie szóste wymieranie) oraz litosfery (utrata żyznych gleb) to procesy wywołane intensywnością i zakresem działań człowieka. Wystąpienie pandemii COVID-19 uznaje się przy tym za typowe zjawisko antropocenu – epoki coraz trudniejszych relacji człowieka i przyrody. Jak wynika z interdyscyplinarnej debaty na temat antropocenu, potrzebujemy dogłębnej, klimatycznej, planetarnej korekty naszych sposobów myślenia i działania. Podczas wykłady wskazane zostaną podstawowe pytania i paradoksy, które trapią obecnie refleksję na temat antropocenu i sposobów reagowania (etycznego oraz politycznego) na wyzwania planetarnego kryzysu środowiskowego.

 

Prof. dr hab. Ewa Bińczyk pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, założeniami filozoficznymi ekonomii ekologicznej dewzrostu, filozofią nauki, studiami nad nauką i technologią i kontrowersjami w nauce. Członkini Rady Naukowej IFiS PAN, Komitetu Prognoz PAN i Rady Ekspertów Koalicji Klimatycznej. Jest autorką książek: Socjologia wiedzy w Biblii (Nomos 2003), Obraz, który nas zniewala (Universitas 2007), Technonauka w społeczeństwie ryzyka (UMK 2012), a także Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu (PWN 2018). 

Ostatnia książka w 2019 roku była nominowana do Nagrody im. Długosza, a także wskazana jako jedna z „20 książek do czytania w XXI wieku” (Lista Międzynarodowego Czytania akcji „Polityki” i Teatru Studio, wrzesień 2019). W 2021 roku książka ukaże się w języku rosyjskim (w wydawnictwie The New Observer). 

Współautorka pracy Modeling Technoscience and Nanotechnology Assessment (Peter Lang 2014), współredaktorka wyboru tekstów Studia nad nauką oraz technologią (UMK 2014) oraz Horyzontów konstruktywizmu. Inspiracje, perspektywy, przyszłość (UMK 2015). Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2005), Fundacji Fulbrighta (2006-2007), laureatka stypendium tygodnika „Polityka” „Zostańcie z nami” (2010). W semestrze zimowym roku 2016 visiting scholar na Uniwersytecie Harvarda (Department of History of Science). W sierpniu 2021 współprowadząca seminarium na Forum Europejskim w Alpbach.

_____

Can Art Save the Planet to cykl wydarzeń odpowiadających na aktualne wyzwania, które stoją przed sztuką i kulturą w dobie postępujących zmian klimatycznych. Otwarty dla publiczności program społeczny składa się z wydarzeń mających na celu przybliżenie tematyki ekologicznej, w sposób, który daje możliwość wymiany doświadczeń między Polską i Niemcami. Program ten nastawiony jest na zagadnienia związane ze sztuką i kulturą, oraz ich społeczną odpowiedzialnością. Niezwykle ważne są tu dla nas dobre praktyki międzynarodowe, które mogą stać się dobrym przykładem i zadbać o długofalowość efektów podejmowanych działań.

W ramach projektu powstanie seria podcastów oraz publikacja online.

Program realizowany jest we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramachlinii projektowej „30 lat Traktatu – 30 lat FWPN”, Goethe Institut w Krakowie i Miastem Wrocław.

Wykład prof. Ewy Bińczyk jest realizowany dzięki wsparciu Gimny Wrocław (www.wroclaw.pl) oraz odbywa się w ramach wystawy Angeliki Markul pt. „Formuła czasu”.

#CANARTSAVETHEPLANET

#wkrótce
OP_Talks | Luisa Neubauer. Jak globalny, a jak socjalny powinien być aktywizm klimatyczny?

_____

Organizator: OP ENHEIM
Partnerzy: Goethe Institut w Krakowie, Convivium Berlin e.V.
Współfinansowanie: Gmina Wrocław (www.wroclaw.pl), Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.