Performans Natsuko Kono
Third skin | Bez granic, ani punktu odniesienia
Program społeczny | OP ENHEIM

▪️Kiedy: 24.11.2023, godz. 19:00
▪️Gdzie: Salon Herz, V p. OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław
▪️Zapisy: bit.ly/3FB2Gy8
▪️Warsztaty: bit.ly/3MfKgai
▪️Wstęp wolny

Już 24 listopada zapraszamy do udziału w performansie wykorzystującym technikę Butoh. Działanie, towarzyszące wystawie „THIRD SKIN. Prace z Sammlung Hoffmann i Schenkung Sammlung Hoffmann”, zaprezentuje uznana artystka, performerka – Natsuko Kono.
_______
W dniach 25–26.11 odbędą się również warsztaty Butoh prowadzone przez Natsuko Kono. Zapraszamy do zapisów. Ilość miejsc ograniczona: bit.ly/3MfKgai
_______
Czym jest BUTOH nazywana inaczej tańcem mroku? Wywodząca się z kultury praktyka, traktuje ciało, jako materię nieustannie balansującą na krawędzi życia i śmierci. Pierwszy spektakl Butoh pt. „Zakazane kolory” (1959) inspirowany był nowelą autorstwa Yukio Mishimy.

Kontrola ciała i emocji w postaci tańca Butoh jest poszerzeniem kontekstu prac autorstwa jednego z bardziej uznanych fotografów japońskiego pochodzenia – twórcy Nobuyoshi Araki. Odnosimy się tu nie tylko do poznania japońskiej kultury mroku i cielesności, ale także możliwości dokonania eksploracji kinbaku shibari, rodowej sztuki japońskiej niewoli, ultra skodyfikowanej formy dyscypliny wykorzystującej węzły i liny. Wszystko to w kontekście rozumienia i postrzegania ciała – tak żeńskiego, jak i męskiego – w aspekcie jego piękna, zmysłowości i doznań, ale też krańcowości.
_______
Natsuko Kono – tancerka, nauczycielka tańca i choreografka. Urodziła się i dorastała w Kobe w Japonii. Studiowała sztuki performatywne i taniec na Uniwersytecie Birkbeck w Londynie. Od 2005 roku współpracuje również z artystami Butoh: Yumiko Yoshioka, Katsura Kan, Tadashi Endo i Fran Barbe przy produkcjach teatru tańca, zarówno w tańcu, jak i operze reżyserowanej przez Doris Dörrie. Występowała jako solistka na Paris Butoh Festival, Dublin Butoh Festival, Moving Bodies Festival i wielu innych. Zapraszana na warsztaty Butoh w Anglii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Irlandii, Szkocji, Portugalii, Serbii, Rumunii i Japonii. W 2013 roku Natsuko założyła Akademię Butoh w Serbii i pracowała tam jako nauczycielka Butoh i choreografa. W 2016 roku założyła „Butoh Initiative” w Berlinie, gdzie i regularnie organizuje i prowadzi intensywne warsztaty Butoh. Od 2015 roku mieszka i pracuje w Berlinie/Rugiii.
_______
Organizator: OP ENHEIM | VOP
Współorganizator: Schenkung Sammlung Hoffmann, Staatliche Kunstsammlungen Dresden
Mecenas Honorowy: WOMAK
Mecenas: GENTZ, SDZEGAL Schindhelm
Partnerzy:KEIM, OPEN-Reklama Oksana Solnik-Krzyżanowska
Patroni medialni: Radio Nowy Świat, Gazeta Wyborcza Magazyn SZUM, Magazyn PURPOSE Pismo artystyczne Format OCZY.MAG, Wroclife
Projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Gminę Wrocław