OP_Young | Oktawian Jurczykowski

OP_Young | Oktawian Jurczykowski
Czerwień ciemniejsza na czarno-białych zdjęciach
Opieka kuratorska: Kama Wróbel

Udostępnienie wystawy: 20.08.2020
Czas trwania wystawy: 20.08-6.09.2020


Czerwień ciemniejsza na czarno-białych zdjęciach to prezentacja cyklu prac Oktawiana Jurczykowskiego, jednego z laureatów pierwszej edycji programu OP_Young, skierowanego do młodych, progresywnych twórców Dolnego Śląska.
Więcej o programie: https://bit.ly/OP_Young_Info

Bez wątpienia Józef Piłsudski odegrał istotną rolę w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku i niezaprzeczalnie przez większość okresu II RP był jedną z najważniejszych osób w państwie. Jeszcze za życia Marszałka jego postać otoczył kult, który potem stał się ideologią państwową. Po zakończeniu II wojny światowej władze PRL-u próbowały zwalczać kult Piłsudskiego, ale po 1989 roku znowu zaczął się on wzmacniać.

W projekcie tym artysta miesza fotografie archiwalne ze współcześnie wykonanymi obrazami w sposób zacierający pomiędzy nimi różnice wizualne, próbując zrozumieć kult Józefa Piłsudskiego i traktując go jako parabolę, która służy mu do analizy obecnej sytuacji społecznej i politycznej w Polsce. Zdjęcia z okresu II RP przeplatają się z fotografiami rzeźb przedstawiającymi Marszałka i  autoportretami Jurczykowskiego, a czas ich powstania się zaciera.

W historii życia Marszałka zawarta jest fascynująca dychotomia postaw: najpierw jest młody Piłsudski – buntownik, może nawet terrorysta w oczach cara Rosji, stający do walki z systemem; potem zmienia się w starego Piłsudskiego, w jeden z głównych filarów establishmentu, osobę, przeciwko której inni się buntują. Wystarczy zmienić nazwiska oraz daty i można całą opowieść przenieść do współczesnej Polski. Projekt i jego tytuł są zbudowane wokół barw polskiej flagi oraz obserwacji, że jasna czerwień flagi przybiera ciemny ton, kiedy zamieni się obraz na skalę szarości.

Czerwień ma jeszcze jedno istotne znaczenie – Józef Piłsudski walczył przeciwko komunizmowi i Sowietom, ale stworzył w Polsce podobny system władzy – rząd i społeczeństwo zbudowane wokół kultu jednostki.

Oktawian Jurczykowski (ur. 1997, Wrocław) – student kierunku Film animowany i efekty specjalne na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. W 2018 roku brał udział w wystawie imMobilized w Paryżu, prezentując jedenastometrową instalację złożoną z fotografii tkanin i ubrań. W tym samym roku prezentował swoją pracę we Wrocławiu, podczas 16. Przeglądu Sztuki SURVIVAL. W 2020 roku został laureatem Sekcji ShowOFF podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. Tworzy m.in. fotografie, filmy animowane i ilustracje. Wolny czas spędza we Wrocławiu lub Berlinie.

Wydarzenia towarzyszące:

21.08- godz. 17:00-19:00 – możliwość spotkania z artystą
4.09.- godz. 18:00 – spotkanie z artystą i wspólne zwiedzanie wystawy

* na wydarzenia towarzyszące również obowiązują zapisy.
Chęć uczestnictwa prosimy zgłaszać na adres: visit@openheim.org

__________________________

Organizatorzy: OP ENHEIM
Współorganizator: VOP
Mecenas: Womak Holding SA
Patron medialny: GoOut

We use cookies on our site. You can read more information in privacy policy.