OP ENHEIM i Fundacja Katarzyny Kozyry zapraszają już 5 marca o godz. 18:30 na spotkanie wokół książki Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki, które będzie niepowtarzalną okazją do zagłębienia się w bogatą historię sztuki ukraińskiej. W wyjątkowych okolicznościach spotkamy się w Salonie Herz razem z Katarzyną Kozyrą (online), Anna Łazar i Asią Tsisar. Rozmowę z poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało.

Tytuł tej publikacji jest parafrazą krytycznego tekstu amerykańskiej badaczki Lindy Nochlin Dlaczego nie było wielkich artystek?, który opublikowano w 1971 roku na łamach „ARTNews”. Pierwotnie wydana przez Platformę Badawczą PinchukArtCentre, dzięki Fundacji Katarzyny Kozyry, dostępna jest również w języku polskim. Publikacja wypełniona  archiwalnymi materiałami dotyczącymi miejsca kobiety w sztuce, jest jedną z pierwszych prób opowiedzenia historii sztuki ukraińskiej w optyce płci kulturowej, poczynając od końca XIX wieku, aż po artystyczne eksperymenty początku wieku XXI.

To historia składająca się z nieznanych dotąd stron biografii działaczek ukraińskiej sztuki, w której obok znamienitych postaci można dostrzec nazwiska kobiet zapomnianych albo nigdy, szerszej publiczności, nieznanych.

OP_Books | Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki
5 marca, godz. 18:30
Goście: Anna Łazar, Asia Tsisar (na żywo), Katarzyna Kozyra (online)
Moderacja: Agnieszka Wolny-Hamkało

> Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku.
> Udostępniamy 15 miejsc siedzących na spotkaniu. Rezerwacja: visit@openheim.org.
> Książkę Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki można zamówić poprzez nasz OP_Store: http://bit.ly/WielkieArtystyki oraz pisząc do nas na adres visit@openheim.org.
> W dniach 3-6 marca na książkę obowiązuje rabat 10%.

Organizator: OP ENHEIM
Mecenas: Womak Holding
Partnerzy: Fundacja Katarzyny Kozyry, WroFoto
Patron medialny: GoOut

Książka opublikowana po raz pierwszy przez Platformę Badawczą PinchukArtCentre w 2019 roku. Została wydana przez Fundację Katarzyny Kozyry we współpracy z Instytutem Ukraińskim w ramach Programu Wspierania Studiów Ukraińskich im. Iwana Łysiaka-Rudnyckiego.