Wystawa LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA kolektywu Slavs and Tatars dobiega końca. Przed nami już ostatnie dni projektu skupionego wokół wspólnej historii Wrocławia i Lwowa, a tym samym – możliwości zobaczenia kobierców wschodnich z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Specjalnie z tej okazji zapraszamy na wydarzenia zamknięcia!

PROGRAM WYDARZEŃ ZAMKNIĘCIA:

28.01, g. 18:30
OP_Talks | Piotr Korduba. Rzecz o długim życiu kilimów w Polsce 
> Wydarzenie odbędzie się na żywo w Salonie Herz oraz w formie transmisji na profil OP ENHEIM na Facebooku.
> Zapisy: visit@openheim.org.
> Więcej: LINK

Dlaczego kilimy – prosty splot wątku i osnowy, przyniosły akurat w Polsce tak ciekawe artystyczne efekty? Dlaczego miały zdolność przekraczania historycznych epok, regenerowały się wraz z kolejnymi stylistycznymi modami? Kto i gdzie projektował i tkał najwspanialsze tkaniny? O co tak na prawdę w nich chodzi, jak je czytać? Piotr Korduba postara się odpowiedzieć na te i inne pytania, prezentując długie życie kilimów w Polsce aż po współczesny dzień.

28.01, g. 19:45 
Performans w OP ENHEIM | Niżnyj Mir. Monika Konieczna 
> Wydarzenie odbędzie się na żywo w galerii (1. piętro).
> Zapisy: visit@openheim.org.
> Więcej: LINK

29.01, g. 13:00-16:00
Ostatni dzień wystawy Slavs and Tatars w OP ENHEIM
> Z uwagi na niezależne od nas okoliczności, zamykamy wystawę w dniu 29.01 o godz. 16:00. Przepraszamy za utrudnienia!

Wykonując na poły magiczne, na poły rytualne gesty i ćwiczenia artystka Monika Konieczna zaprosi nas do rozpoznania „dolnego świata”, który związany jest z korzeniami, przodkami, ale również z atawistycznym wyznaczaniem granic i lęku przed nieznanym. Ważnym wątkiem, który w swym działaniu podejmie artystka, będzie istniejąca u mieszkańców Europy Wschodniej potrzeba posiadania kulturowego, prasłowiańskiego genotypu i wynikające z tej potrzeby rozległe poszukiwania, sięgające aż do pism wedyjskich.

Do zobaczenia!