Rok 2022 dobiega końca, zatem czas na szybkie podsumowanie!

 

W WIELKIM SKRÓCIE, CZYLI KILKA FAKTÓW
Za nami kolejny, niezwykle trudny dla kultury rok. Również dla nas, dla całego zespołu był to czas wymagający, uczący, eksperymentalny i umacniający.  Ale też był to rok wielu nowych doświadczeń, zmian, inspirujących planów i ekscytujących możliwości, w tym również nawiązania wielu rozwijających się kooperacji. Od wielu z Was spotkało nas dużo dobrego, za co dziękujemy – za okazywaną uprzejmość, wiarę to, co robimy, liczne gesty wsparcia i mile spędzone chwile.

Pomimo wszystkich napotkanych trudności i nowych realiów, z którymi przyszło nam wszystkim się mierzyć, jesteśmy szczęśliwy, gdyż otrzymaliśmy kilka nagród i wyróżnień, a także udało się nam zorganizować łącznie 45 wydarzeń, w tym m.in. 3 wystawy, 1 pełny programy mentorski, 6 koncertów, 8 spotkań literackich, 2 artystyczne kolacje, 2 wspólne wyjazdy w ramach OP_TOURS na Gallery Weekend Berlin i Warsaw Gallery Weekend, 3 spotkania performatywne, 3 wydarzenia w Tarczynie i 1 rezydencję twórczą. Powołaliśmy też do życia Fundację FLOWLAND, Kuratorium OP ENHEIM oraz projekt OP_WALKS, w ramach którego odbyły się już 4 spacery do 8 miejsc. Łącznie w realizowanych przez nas działaniach, wzięło udział ponad 6,5 tys. osób! Dziękujemy!

WYSTAWY W OP ENHEIM
Rok 2022 to czas, w którym zrealizowaliśmy trzy wystawy. Do końca stycznia mogliście oglądać jeszcze jedną – jakże ważną i proroczą – ekspozycję kolektywu Slavs and Tatars pt. LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA, w ramach której – dzięki uprzejmości Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, we Wrocławiu po raz pierwszy mogliśmy oglądać wyjątkowe, zabytkowe kobierce wschodnie pochodzące z lwowskiej kolekcji Rodziny Kulczyckich. Z prawdziwą przyjemnością przyjęliśmy też informację, że prezentowane i stworzone na tę wystawę prace z cyklu „Love Me, Love Me Not”, w grudniu stały się częścią kolekcji Pawilonu Czterech Kopuł (Muzeum Narodowe we Wrocławiu). Wystawa kolektywu zobaczyło blisko 1200 osób.

Chwilę później, bo w marcu, otworzyliśmy ważną dla nas wystawę podsumowująca drugą edycję programu mentorskiego OP_YOUNG. Tym razem, w ramach wystawy pt. „Obrzędy Intymne“, swoje prace zaprezentowały: Aneta Lewandowska, Emilia Marcjasz i Viktoriia Tofan. Była to prezentacja dzieł trzech młodych, związanych z Wrocławiem artystek, które w praktyce swej wyrażają bardzo konkretne i uformowane już postawy twórcze. Jest nam niezwykle miło, że prezentowane u nas prace, pokazywane były podczas wielu innych wystaw, a działania Anety Lewandowskiej już w styczniu będzie można oglądać na indywidualnej wystawie w Berlinie. Podczas Obrzędów, nastąpiła też premiera naszego przewodnika on-line, który stał się nieodłącznym elementem organizowanych przez nas wystaw. Ekspozycja trwała nieco ponad miesiąc i zgromadziła blisko 500 widzów. Wystawa Justyny Adamczyk, pt. Przeszłość nie przemija, bo wiecznie jest tworzona na nowo przyciągnęła do OP ENHEIM blisko 1230 osób, a część prezentowanych na wystawie obiektów trafiła do polskich i niemieckich kolekcji prywatnych. To dla nas ogromny zaszczyt i sukces. W czasie prezentacji, oprócz klasycznych dzieł, eksponowana była w OP ENHEIM także >> seria prac NFT<<, która wzbudziła w naszej publiczności wiele zainteresowania.

Jesień przywitaliśmy bardzo intymną ekspozycją, która została przygotowana wspólnie z Angeliką Markul i Miladą Ślizińską. „6 sepembre Hommage a Christian Boltanski” , to pierwsza w Polsce i druga na świecie, wystawa artysty post mortem, pierwsza tak intymna prezentacja prac Mistrza. Milada Ślizińska – uznana kuratorka i krytyczka sztuki – stworzyła niezwykle intymną i czułą opowieść o przemijaniu, ale też trwaniu w kontekście tzw. „małej pamięci” (więcej). Wystawę do tej pory zobaczyło 1006 osób. Przed nami jeszcze dwa tygodnie jej trwania. Zapraszamy!

WSPÓLNE WYJAZDY I SPACERY – RAZEM RAŹNIEJ
Długo już chcieliśmy stworzyć programy, podczas których wspólnie zwiedzalibyśmy lokalne i międzynarodowe wystawy, poznawali artystów i artystki, także w ich prywatnych przestrzeniach. W tym roku nareszcie się udało! Powołaliśmy do życia program OP_WALKS, w ramach którego raz w miesiącu odbywamy wspólne spacery do wybranych galerii i pracowni wrocławskich twórców i twórczyń aby zwiedzić aktualne wystawy. Do tej pory zrealizowaliśmy cykl 4 spacerów i odwiedziliśmy 8 galerii i pracowni artystycznych. To nie wszystko. W tym roku udało się również zorganizować aż dwa wyjazdy w ramach programu OP_TOURS – do Berlina na Gallery Weekend Berlin i do Warszawy, na Warsaw Gallery Weekend. W nadchodzącym, 2023 roku zamierzamy program ten rozwijać. Nasza reprezentacja odwiedziła także instytucje sztuki i kultury w Oslo w ramach grantu podróżnego wspierającego współpracę międzynarodową Aktywni Obywatele.

NASZE KONKURSY I PROGRAMY WSPIERAJĄCE
W dalszym ciągu kontynuowany i rozwijany jest program OP_YOUNG, który realizowany jest z myślą o młodych artystkach i artystach od 2020 roku. Powstał z potrzeby wsparcia lokalnego środowiska artystycznego, a także chęci zaktywizowania wrocławskiej sceny artystycznej, z włączeniem przedstawicielek i przedstawicieli młodego pokolenia w obszar dyskusji krytycznej i artystycznej kraju, co realizowane jest nie tylko poprzez nagrodę finansową, ale też m.in. za pomocą bloku mentoringowego, rezydencji twórczej i realizacji wystawy wieńczącej program. Jest nam miło, że od tego roku naszym działaniom towarzyszy Mecenas – berlińska kancelaria adwokacka i notarialna GENTZ! Podsumowanie tegorocznej edycji odbędzie się już na początku marca w ramach wystawy pt. „Life takes on a different meaning | Gotowała / Lach-Lewandowska / Kowalewska”.

EKOLOGIA, HISTORIA I DZIEDZICTWO
Tegoroczna, szósta edycja pikniku artystycznego FLOWLAND odbyła się we wrześniu, również w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku, na terenie FLOWLAND przygotowaliśmy dla gości warsztaty, spotkania, koncerty, wystawę oraz nierozłączny już z Piknikiem – jarmark produktów regionalnych. Dzięki współpracy z Pociągiem do kultury / Kulturzug, Tarczyn odwiedziły dwie grupy muzyczne: kwartet „Orbis” z Berlina i grupa „Dyvostruny” ze Lwowa. W ramach współpracy z Galerią Sztuki w Legnicy, w budynku Manufaktury swoje prace prezentował Bartłomiej Sroka – część z nich znalazła swoich nowych właścicieli. Przez sześć lat udało nam się stworzyć w Tarczynie europejskie miejsce spotkań, przestrzeń otwartą dla wszystkich charakterystycznych dla tego regionu tradycji: polskich, niemieckich, żydowskich i kresowych. I mamy nadzieję kultywować te działania przez kolejne lata! Mimo deszczowej i chłodnej aury, w tej niewielkiej miejscowości odwiedziło nas blisko 300 widzów. Rok 2022 to także moment, w którym rozpoczął się proces transformacji naszego gospodarstwa, które zyskało nowe złożenia i cele. Powołana została Fundacja FLOWLAND, która aktywnie rozpoczęła realizację działań i programu ekologiczno-artystycznego. Już tym roku w nasze gospodarstwo przyjmie pierwszych rezydentów i rezydentki w ramach polsko-niemieckiego programu W/E LAB Residency. Działanie to będzie realizowane we współpracy z Galerią Sztuki w Legnicy oraz Schlesischen Museum w Görlitz. 

Jak wiecie, OP ENHEIM pielęgnujemy także historię i pamięć, które są dla nas istotne z uwagi na miejsce, w którym się znajdujemy. Dlatego też oprócz codziennych działań czy lokalnych kooperacji, trzy lata temu z przyjemnością podjęliśmy się współrealizacji bardzo ważnego dla nas konkursu Zabytek – nie zapomnij! / Denkaml – denk mal dran! W tym roku razem ze Stowarzyszeniem na Rzecz Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląska (VSK) i Niemiecko-Polską Fundacją Ochrony Zabytków Kultury (DPS), po raz kolejny zrealizowaliśmy służący wspieraniu długofalowej ochrony „niewielkich” obiektów o wartościach zabytkowych w województwie dolnośląskim, południowej części województwa lubuskiego i dolnośląskiej części Górnych Łużyc. Tegoroczna Gala rozdania naród odbyła się w siedzibie naszego partnera, w przepięknym Uroczysku VII Stawów.

Rok 2022 to również kontynuacja współpracy z Fundacją Urban Memory, z którą udało nam się zrealizować kilka spotkań tematycznych dotyczących trudnej pamięci, w ramach których odbyły się m.in. warsztaty pt. „Miejsca trudnej pamięci – jak projektować, jak rozmawiać?” czy walk & talk z artystką Anną Schapiro. Jeśli mowa o kontynuacji kooperacji, to należy wspomnieć jeszcze o działaniach z Żydowskim Instytutem Historycznym, dzięki któremu możliwe będzie dalsze wdrożenie dalszych kroków związanych z wmurowaniem przed naszą kamienicę kamieni pamięci – Stolpersteine.

SPOTKANIA, DEBATY, PRZYJACIELE
W czasie całego roku 2022 w OP ENHEIM odbyły się także liczne spotkania, koncerty i promocje książek. Rok rozpoczęliśmy wydarzeń związanych z finisażem wystawy Slavs and Tatars – wykład na temat kilimów poprowadził Piotra Korduba, a performans uświetniony śpiewem zespołu Kwiotki, wykonała wrocławska artystka Monika Konieczna. W ramach promocji najnowszej książki Andy Rottenberg pt. „Kuchnia towarzyska i uczuciowa”, odbyło się spotkanie z autorką i Jackiem Dehnelem, połączone z kolacją zrealizowaną we współpracy z Beatą Śniechowską i restauracją Młoda Polska i wydawnictwem Stentor. Była to przepyszna uczta dla wszystkich zmysłów. W naszych przestrzeniach odbył się też koncert w ramach tegorocznej edycji Jazztopadu organizowanego przez Narodowe Forum Muzyki oraz koncert w ramach II Letniego Festiwalu Kameralnego | Muzyka w dawnym Wrocławiu. Jednym z ważniejszych tegorocznych działań, było dla nas powołanie do życia Kuratorium OP ENHEIM, będącego honorowym i reprezentacyjnym organem Fundacji. W skład Kuratorium wchodzą osobistości świata sztuki i biznesu, filantropi i filantropki oraz autorytety życia publicznego w kraju i za granicą, popierający, a także wspierający rozwój i działalność Fundacji. Bieżąco rozwijanie jest również powołane w ubiegłym roku Towarzystwa Przyjaciół Przyjaciół OP ENHEIM – OP_FRIENDS, których grono z każdym miesiącem powiększa się o nowe osoby pragnące wspierać rozwój kultury i sztuki, za co bardzo dziękujemy. Dołączyć do nas można za pomocą przesłania formularza, który znajduje się tu >> LINK <<. NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Niewątpliwie największą przyjemność dała nam ilość nagród i wyróżnień zdobytych przez publikację pt. „Angelika Markul. Formuła Czasu”. Oprócz tego, że pozycja ta została nagrodzona przez nowojorskie AIGA Design – American Institute of Graphic Arts / AIGA | the professional association for design / – i tym samym uznana za jedną z najlepiej wydanych książek na świecie oraz mająca najciekawszą okładkę w 2021 roku, to otrzymała też otrzymało nagrodę w konkursie „Najpiękniejsze Publikacje Roku 2021″ w kategorii: „Katalogi, wydawnictwa bibliofilskie”, które organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Wydawców KsiążekMieliśmy przyjemność wziąć udział w uroczystej Jubileuszowej Gali  Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 w Warszawie – znaleźliśmy się wśród najaktywniejszych europejskich organizatorów w obszarze dziedzictwa – to dla nas ogromne wyróżnienie. Cieszymy się, że działania OP ENHEIM, zostały zauważone i docenione na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Liczby?

Podsumowując, mimo obostrzeń, limitów i zamknięcia, podczas 45 tegorocznych wydarzeń gościliśmy blisko 6,5 tysiąca osób. Serdecznie dziękujemy firmie WOMAK Holding, GENTZ, KEIM oraz wszystkim naszym mecenasom, partnerom, grantodawcom, przyjaciołom, darczyńcom za współpracę oraz Wam – naszej publiczności – za to, że byliście z nami ten kolejny rok. Podziękowania składamy także wszystkim Członkom i Członkiniom należącym do Towarzystwa Przyjaciół OP_ENHEIM i osobom zaangażowanym w realizację naszych wydarzeń – artystkom i artystom, koordynatorom i koordynatorkom projektów, producentom i producentkom, ekipie technicznej, filmowej, fotografom i fotografkom, obsłudze widowni, projektantom i projektantkom, gdyż bez Was nie udałoby nam się ich zrealizować.

Raport roczny będzie do dostępny do pobrania niebawem.

Do zobaczenia w 2023!
Team OP ENHEIM