ROŚNIE WE MNIE TO SAMO, CO WE MNIE MALEJE
Wystawa podsumowująca cykl rezydencji twórczych w Tarczynie – W/E LAB RESIDENCY
Kuratorka: Jagna Domżalska

Wernisaż: 8.12.2023, godz. 18:00
Czas trwania wystawy: 8.12.2023–21.12.2023
Wtorek–czwartek, godz. 14:00–19:00
Piątek–niedziela, godz. 12:00–20:00
Miejsce: BULVARY, ul. Księcia Witolda 11, Wrocław
Wstęp wolny

Już 8 grudnia o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy „Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje”, podczas którego uczestniczki i uczestnicy rezydencji twórczych WE/LAB RESIDENCY w Tarczynie, zaprezentują swoje prace. Wydarzenie będzie ostatnim z tegorocznego cyklu działań – wcześniejsze odbyły się w Legnicy, Tarczynie oraz Görlitz.
_____

Anja Asche / Lisa Maria Baier / Oliwia Drozdowicz / Theo Guicheron / Patrycja Plich / Oscar Lebeck / Amelia Nin / Bartłomiej Puch / Viktoriia Tofan / Anastasiia Zuzuliak
_____

Wioska to czasem jedna uliczka i kilka gospodarstw. Domy i ogródki, pies, kury, suszące się pranie.

Jest jednak mnóstwo miejscowości, gdzie nie ma już ludzi, drzewa nie mają kogo karmić i nikt nie przycina ich gałęzi na wiosnę. Pokazują jednak ślady tutejszych mieszkańców, budząc wyobraźnię i rodząc pytania.

Jednym z takich miejsc jest niewielki Tarczyn, gdzie opuszczone budynki przeznaczono na rezydencję artystyczną. Powstała dla osób, które w swojej twórczości badają historię Dolnego Śląska lub inne zagadnienia związane z przeszłością i pamięcią. Pierwsza edycja pobytów badawczych dowiodła, że także wiele młodych artystek i artystów sięga po te trudne tematy. Wydarzenia porezydencyjne uświadamiają natomiast wciąż żywą potrzebę podejmowania rozmowy, pogłębiania wiedzy i dzielenia się losami i doświadczeniami.

Zebrane prace rezydentek i rezydentów dotyczą traum pokoleniowych i poszukiwań tożsamości, niektóre wychodzą z konkretnych wydarzeń historycznych, inne z pozoru zupełnie w nich nieosadzone, odnoszą się do samej przyrody i pejzażu. Wszystkie jednak wynikają z zadumy, którą wspomniane otoczenie umożliwia, wszystkie też podobną zadumę powodują.

Odsyłają do kwestii, do których wraca się niechętnie, bo uruchamiają w nas niezgodę i poczucie bezsilności; jednocześnie w jakiś sposób koją. Pojawia się we mnie uczucie, które dobrze uchwycił dolnośląski poeta pisząc „rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje”. To moment, w którym uświadamiasz sobie coś dojmującego, i w tej samej chwili to oswajasz. Stawianie pytania i naraz znajdywanie odpowiedzi. Balansowanie pomiędzy wzburzeniem i spokojem. Suszące się na wietrze pranie mówi kuratorka Jagna Domżalska.

_____
Organizator: Fundacja FLOWLAND, OP ENHEIM | VOP, BULVARY
Współorganizatorzy: Galeria Sztuki w Legnicy, Schlesisches Museum zu Görlitz, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS), Flowland
Mecenas honorowy: WOMAK

Projekt realizowany we współpracy i przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Departamentu Senatu ds. Kultury i Europy w Berlinie.