Rok 2023 już za nami, przyszedł zatem czas na szybkie podsumowanie!

W WIELKIM SKRÓCIE, CZYLI KILKA FAKTÓW

Kolejny, pełen wyzwań rok dobiega końca. Wspólnie z całym zespołem będziemy go wspominać jako piękny i pełen nauki czas. Bogaty program wydarzeń jaki dla Was przygotowaliśmy, dostarczył nam wielu inspiracji i możliwości współpracy z wyjątkowymi ludźmi. Świętowaliśmy obchody naszych piątych urodzin, przeżywając wspólnie piękne chwile. Serdecznie dziękujemy za wszystkie dobre słowa i gesty wsparcia – niezmiernie pokazujecie nam, że to co robimy jest ważne i potrzebne.

Napotykane trudności nie powstrzymały nas przed realizacją zaplanowanych działań, a otrzymane nagrody i wyróżnienia niezwykle nas wzmocniły. Patrząc wstecz na ostatnie dwanaście miesięcy, możemy z radością poinformować, że udało się nam zorganizować łącznie 73 wydarzenia, w tym m.in. 5 wystaw, 1 pełny programy mentorski, 4 koncerty, 6 spotkań literackich, 2 wspólne wyjazdy w ramach OP_TOURS na Gallery Weekend Berlin i Warsaw Gallery Weekend, 4 warsztaty, 11 oprowadzań po wystawie, 2 spotkania performatywne, 4 wydarzenia w Tarczynie i 6 pobytów rezydencyjnych dla 11 artystek i artystów.

Kontynuowaliśmy działalność powołanej w ubiegłym roku Fundacji FLOWLAND, Kuratorium OP ENHEIM, programu OP_FRIENDS, projektu OP_WALKS, w ramach którego odbyło się aż 12 spacerów do 18 miejsc. Zainaugurowaliśmy także program rezydencji artystycznych w Tarczynie, w tym również szczególnie dla nas ważny – W/E lab Residency. Zaufaniem obdarzyła nas także, uznana artystka – Inge Mahn, która uczyniła nas spadkobiercami swojej artystycznej misji, w duchu której w Berlinie i Groß Fredenwalde, tworzyć będziemy nowe struktury oraz budować międzynarodowe, artystyczne pomosty.

Dodatkowo, z ogromną radością informujemy, że Fundacja OP ENHEIM otrzymała oficjalny status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), dzięki czemu od roku 2024 podatnicy mają możliwość przekazania 1,5% podatku PIT na rzecz naszej Fundacji.

Podsumowując, chcemy podziękować wszystkich z Was za uczestnictwo w przygotowanych przez nas wydarzeniach. Łącznie było Was ponad 6,4 tys.!

WYSTAWY W OP ENHEIM

W 2023 roku zrealizowaliśmy aż pięć wystaw. Poza tym, w styczniu trwała przygotowana wspólnie z Angeliką Markul i Miladą Ślizińską ekspozycja pt. „6 sepembre Hommage a Christian Boltanski”. Wystawa była pierwszą w Polsce i drugą na świecie prezentacją post mortem prac Christiana Boltanskiego.

Już pod koniec stycznia otworzyliśmy dla Was ekspozycję ilustracji autorstwa Joanny Concejo, będącej częścią programu promocji do nowej książki Olgi Tokarczuk pt. „Pan Wyrazisty”. Publiczność mogła wziąć udział w spotkaniu autorskim z noblistką, Olgą Tokarczuk oraz w warsztatach mistrzowskich z Joanną Concejo. Wystawę pt. „Pan Wyrazisty, cień samego siebie” odwiedziło ponad 600 osób.

Pan Wyrazisty Olga Tokarczuk

Niedługo później, bo w marcu, odbył się wernisaż wystawy podsumowującej trzecią edycję programu mentorskiego OP_YOUNG. Tym razem oglądaliśmy prace utalentowanych laureatek związanych z Wrocławiem – Darii Kowalewskiej, Ady Lach-Lewandowskiej i Agnieszki Gotowały. Na wystawę pt. „Life Takes on a Different Meaning” składały się obiekty wypracowane podczas kilkumiesięcznej pracy projektowej w OP ENHEIM i przygotowane specjalnie na ekspozycję. Wydarzenie zgromadziło niemal 500 widzów.

Kolejna wystawa pt. „Widzenie ciałem. Kolekcja Galerii Studio w Warszawie” została otwarta 12 maja. W przestrzeni galerii OP ENHEIM prezentowane były prace Magdaleny Abakanowicz, Alicji Bielawskiej, Andrzeja Bielawskiego, Bożenny Biskupskiej, Agaty Bogackiej, Jana Dobkowskiego, Barbary Falender, Agnieszki Grodzińskiej, Keitha Haringa, Zuzanny Hertzberg, Renaty Kamińskiej, Natalii LL, Ewy Partum, Teresy Pągowskiej, Krystyny Piotrowskiej, Krystiany Robb-Narbutta, Erny Rosenstein, Adeli Szwaji, Teresy Tyszkiewicz, Andy’ego Warhola, Jerzego Ryszarda „Jurry“ Zielińskiego i Anny Żuławskiej. Wystawa była pierwszym pokazem kolekcji warszawskiej Galerii Studio we Wrocławiu. Kuratorkami były Natalia Andrzejewska, Dorota Jarecka i Paulina Olszewska. Ekspozycję odwiedziły 1323 osoby.

Drugą połowę roku przywitaliśmy intymną wystawą, ukazującą prace z Sammlung Hoffmann i Schenkung Sammlung Hoffmann. Tematyka trwającej jeszcze przez dwa tygodnie ekspozycji pt. „THIRD SKIN” porusza się po szerokim spektrum rozumienia granic. Dzieła pochodzące z uznanej kolekcji Eriki Hoffmann-Koenige z jednej strony odwołują się do granic między ludźmi, a z drugiej – granic w sztuce, ich zacieraniu, przekraczaniu, pokonywaniu i – co być może najważniejsze – negocjowaniu. Nobuyoshi Araki Jean-Michel Basquiat, Vanessa Beecroft, Madeleine Berkhemer Monica Bonvicini, Felix Droese, Felix Gonzalez-Torres, Silvia Kolbowski, Thomas Locher, Charlotte Moorman, Chloe Piene, Pipilotti Rist i Lawrence Weiner to imiona artystów, których prace jeszcze do 14 stycznia możecie oglądać w Galerii OP ENHEIM we Wrocławiu. Do tej pory ekspozycję kuratorowaną przez Dorothee Brill i Luise Richter zobaczyły 1242 osoby. To dla nas prawdziwy zaszczyt móc pracować z Staatlichen Kunstsammlungen Dresden oraz Sammlung Hoffmann.

OP ENHEIM

W ramach pierwszej edycji międzynarodowego i międzyinstytucjonalnego programu rezydencji artystycznych – W/E lab Residency, 8 grudnia we włocławskich BULVARACH odbył się wernisaż wystawy pt. „Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje”. Ekspozycja była ostatnią z tegorocznego cyklu wydarzeń prezentujących twórczość rezydentek i rezydentów projektu W/E LAB RESIDENCY w Tarczynie. Swoje prace prezentowali Anja Asche, Lisa Maria Baier, Oliwia Drozdowicz, Theo Guicheron & Patrycja Plich, Oscar Lebeck, Amelia Nin, Bartłomiej Puch, Viktoriia Tofan i Anastasiia Zuzuliak. Kuratorką wystawy była Jagna Domżalska.

WSPÓLNE WYJAZDY I SPACERY – RAZEM RAŹNIEJ

Dzięki programowi OP_WALKS, w ramach którego wybieramy się wspólnie do wybranych galerii, muzeów oraz pracowni lokalnych twórców i twórczyń, zrealizowaliśmy aż 12 spacerów! Zwiedzając aktualne wystawy, odwiedziliśmy 18 różnych miejsc we Wrocławiu. Oprócz tego, udało nam się również zorganizować aż dwa wyjazdy w ramach programu OP_TOURS – do Berlina na Gallery Weekend Berlin i do Warszawy, na Warsaw Gallery Weekend. Część programu na 2024 rok jest już dostępna, a wspólne zwiedzanie Pawilonu Czterech Kopuł odbędzie się 14 stycznia.

NASZE KONKURSY I PROGRAMY WSPIERAJĄCE

Nieprzerwanie realizowaliśmy zainaugurowany w 2020 roku program OP_YOUNG, który powstał z myślą o młodych artystkach i artystach. Inicjatywa wspiera i aktywizuje lokalne środowisko artystyczne, włączając przedstawicielki i przedstawicieli młodego pokolenia w obszar dyskusji krytycznej i artystycznej kraju. Na inicjatywę składa się zarówno nagroda finansowa, jak i blok mentoringowy, rezydencja twórcza i realizacja wystawy podsumowującej. Kolejna ekspozycja prezentująca prace laureatów i laureatek programu, zaplanowana jest na początek marca 2024 roku. W przestrzeni galerii OP ENHEIM spotkają się – Klaudia Kasperska, Katarzyna Bogusz, Marcin Derda i Ala Savashevich. Projekt wspierany jest przez Mecenas berlińskiej kancelarii adwokackiej i notarialnej GENTZ, której serdecznie dziękujemy.

W tym roku odbyła się również pierwsza edycja rocznego programu dla artystów i artystek sztuk wizualnych – W/E LAB Residency (west-east laboratory). Projekt rezydencji w gospodarstwie FLOWLAND w Tarczynie powstał we współpracy z lokalnymi partnerami. Przez blisko miesiąc sześć twórców i twórczyń polskiego, niemieckiego i ukraińskiego pochodzenia badało lokalną historię, czego rezultatem stał się porezydencyjny program artystyczny, realizowany dla publiczności w Görlitz, Legnicy, Wrocławiu i Tarczynie. Wernisaż ostatniej wystawy zaplanowanej na 2023 rok pt. „Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje” odbył się 8 grudnia we włocławskich BULVARACH. W wystawie tej wzięły udział również berlińskie artystki, który odbyły rezydencję w ramach programu Partnerstwo Odry, realizowanego we współpracy z Senatem do Spraw Kultury i Europy w Berlinie.

OP ENHEIM

EKOLOGIA, HISTORIA I DZIEDZICTWO

Tegoroczna, siódma edycja pikniku artystycznego FLOWLAND miała miejsce we wrześniu na terenie kilkusetletniego gospodarstwa w Tarczynie. Wydarzenie składało się ze wspólnego posiłku, sesji jogi i odpoczynku przy muzyce. Uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami dot. renowacji i zobaczyli, w jaki sposób 8 artystów z Polski, Niemiec i Ukrainy tworzyło swoje projekty w czasie wakacji. Goście mogli wziąć udział w warsztatach, spotkaniach i koncertach, a także zobaczyć wystawę oraz skosztować dostępnych na jarmarku produktów regionalnych. W tym roku wydarzeniu towarzyszyła muzyka Trio jazzowego w składzie: Ion Virlan, Artur Lenivenko & Kuba Lechki oraz Młodzieżowego Zespołu RaszMusic.

W ciągu siedmiu lat niezmiennie ukazywaliśmy piękno charakterystycznych dla regionu tradycji, kreując w niewielkim Tarczynie otwartą na różne kultury przestrzeń. W ubiegłym roku powołaliśmy Fundację FLOWLAND, której działania dedykowane są budowaniu świadomości historycznej, ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jak również integracji lokalnej społeczności. Oprócz inicjatyw związanych z edukacją i ekologią, gospodarstwo w Tarczynie stało się rezydencją dla artystów i artystek biorących udział w programie W/E lab Residency.

Kontynuując działania związane z pamięcią i historią, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) razem z Niemiecko-Polską Fundacją Ochrony Zabytków Kultury zorganizowaliśmy „Dzień otwartego zabytku”. Wspólnie odbyliśmy oprowadzania po Hotelu Altus Palace (Pałac Leipzigera) i Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu (Willa Georga Haasego), zapraszając uczestników także do pogłębionego zwiedzania naszej zabytkowej kamienicy.

Poza tym, 17 października 2023 byliśmy gospodarzem gali Konkursu „DOLNOŚLĄSKI LAUR KONSERWATORSKI” 2023, organizowanego przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków, Oddział Dolnośląski z siedzibą we Wrocławiu. Kamienica będąca siedzibą Domu dla Kultury OP ENHEIM otrzymała wyróżnienie w kategorii „zabytek nieruchomy”. Partnerem wydarzenia była Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury.

Oprócz tego, pod koniec listopada w OP ENHEIM odbyła się inauguracja projektu „Z sercem do historii – śladami rodziny Herz”, poświęconego żydowskiej rodzinie Herz, która prowadziła sklep obuwniczy na parterze naszej kamienicy w przedwojennym Breslau. W ramach wydarzenia zorganizowaliśmy historyczne warsztaty dla wolontariuszy pt. „Z sercem do historii”, czego owocem stały się stworzone w trakcie projektu kreatywne działania, w tym projekt witryny, którą możecie znaleźć przy ul. Kiełbaśniczej 1, bajkę „But z historią”, szklaną rzeźbę „Memoriał”, stronę internetową buty-herz.com, audioprzewodnik, a także ogłoszenia i pocztówki, zachęcające do poznania historii rodziny Herz. Projekt realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny i Fundacją Urban Memory.

Omawiając działania związane z historią, nie możemy zapomnieć o zaplanowanym na koniec stycznia wmurowaniu kamieni pamięci – Stolpersteine, które są częścią projektu o rodzinie Herz. Przed naszą kamienicą zostaną umieszczone niewielkie kostki z inskrypcjami poświęconymi Oldze, Hilde, Walterowi i Steffi Herz.

W tym roku trzy razy spotkaliśmy się z grupą „Opiekunów (nie)pamięci”, dzięki współpracy z Dolnośląskim Laboratorium Kultury przy Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W spotkaniach w marcu, wrześniu i listopadzie wzięły udział osoby, które przywracają szacunek starym, zaniedbanym cmentarzom na Dolnym Śląsku i w innych regionach. W spotkaniach wzięli udział liderzy działań na rzecz ratowania miejsc pochówków z Polski i Niemiec, a towarzyszyły im także wspólne spacery studyjne.

SPOTKANIA, DEBATY, PRZYJACIELE

Rok 2023 pełen był spotkań, koncertów i promocji książek. 23 stycznia we współpracy z wydawnictwem Format zorganizowaliśmy spotkanie z Olgą Tokarczuk i Joanną Concejo. Wydarzenie, któremu towarzyszyła wystawa, związane było z promocją powieści graficznej „Pan Wyrazisty”.

W ramach polsko-niemieckich spotkań OP_BOOKS oraz współpracy z Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu gościliśmy Paula Bokowskiego z debiutancką powieścią „Schlesenburg”, Markusa Meckela „Osobista historia wolności. Wspomnienia”, a także Karolinę Kuszyk i jej książkę „Poniemieckie”. Na wieczorze współorganizowanym z Deutsches Polen Institut rozmawialiśmy o książce „Polskie ślady w Niemczech. Kalejdoskop”. W kwietniu odbyło się spotkanie autorskie z Mieczysławą Wazacz wokół książki „Wrocław ocalałych”, dzięki kooperacji z Muzeum Śląskim w Görlitz. Natomiast w czerwcu Joanna Bator i jej tłumaczka, Lisa Palmes, opowiadały o książce „Gorzko, Gorzko” na spotkaniu zorganizowanym razem z Stiftung Kulturwerk Schlesien.

Byliśmy także partnerem Festiwalu SIMCHA, w ramach którego współorganizowaliśmy spotkanie autorskie z Jackiem Tacikiem oraz spacer miejski po wrocławskich Stolpersteine, a także partnerem festiwalu Miasto Movie i gospodarzem spotkania z Paulem Scratonem wokół jego książki „Dookoła. Pieszo po obrzeżach Berlina” .

Jak co roku, w naszej przestrzeni rozbrzmiewała muzyka – klasyczna i awangardowa. W ramach cyklu OP_KLANG zorganizowaliśmy 3 koncerty: „Pohlnische Capelle”, „Wrocławski Haydn” oraz „Requiem” z muzyką m.in J. Haydna, J. Elsnera, W.A. Mozarta G.Ph. Telemanna czy J.A.Hassego.

Świętując obchody 5. urodzin wysłuchaliśmy rozmowy Jacka Michalaka i Agnieszki Kurgan-Rost z wybitną kolekcjonerką Eriką Hoffmann-Koenige. Wieczór zakończył się performansem dźwiękowym w wykonaniu kontrabasisty Sebastiena Beliaha. Dzień później mieliśmy przyjemność wziąć udział w kolacji performatywnej zatytułowanej „Granice::Wina | Taste, please and suffer”. Wydarzenie poprowadziła Monika Konieczna w towarzystwie wrocławskich artystek i artystów.

OP ENHEIM

W 2023 roku niezmiennie kontynuowaliśmy działania Kuratorium OP ENHEIM, w skład którego wchodzą autorytety życia publicznego, filantropi i filantropki oraz osobistości świata sztuki i biznesu. Rozwijaliśmy także powiększające się Towarzystwo Przyjaciół OP ENHEIMOP_FRIENDS. Wszystkim osobom wspierającym rozwój kultury i sztuki serdecznie dziękujemy. A przyszłych przyjaciół serdecznie zapraszamy do naszego grona. Dołączenie możliwe jest za pomocą formularza, który znajduje się tu >> LINK <<.

Rok 2023 był dla nas wyjątkowy także ze względu na otrzymanie przez Fundację OP ENHEIM oficjalnego statusu Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Dzięki temu od roku 2024 podatnicy mają możliwość przekazania 1,5% podatku PIT na rzecz naszej Fundacji.
Podczas rozliczania podatku PIT wystarczy wpisać numer KRS Fundacji: 0000749071 oraz określić wielkość przekazywanej kwoty.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Oprócz wspomnianego wyróżnienia w Konkursie „DOLNOŚLĄSKI LAUR KONSERWATORSKI” 2023, w tym roku nominację do Wrocławskich Nagród Artystycznych 2023 otrzymała Dyrektor OP ENHEIM Kama Wróbel. Cieszymy się, że program mentorski OP_YOUNG oraz bogaty program artystyczny i kulturalny OP ENHEIM, którego jest współautorką został zauważony i doceniony. Mimo, że tym razem nie udało się zdobyć nagrody, sama nominacja jest dla nas ogromnym sukcesem i świadczy o coraz ważniejszej pozycji prywatnych instytucji w świecie kultury.

OP ENHEIM WROCŁAW

Liczby?

Podsumowując, podczas 73 tegorocznych wydarzeń gościliśmy ponad 6,4 tysiąca osób. Serdecznie dziękujemy firmie WOMAK Holding, GENTZ, KEIM oraz wszystkim naszym mecenasom, partnerom, grantodawcom, przyjaciołom, darczyńcom za współpracę oraz Wam – naszej publiczności – za to, że byliście z nami ten kolejny rok. Podziękowania składamy także wszystkim Członkom i Członkiniom należącym do Towarzystwa Przyjaciół OP_ENHEIM i osobom zaangażowanym w realizację naszych wydarzeń – artystkom i artystom, koordynatorom i koordynatorkom projektów, producentom i producentkom, ekipie technicznej, filmowej, fotografom i fotografkom, obsłudze widowni, projektantom i projektantkom, gdyż bez Was nie udałoby nam się ich zrealizować.

A co przed nami? Możemy zapewnić, że będzie działo się dużo! A co konkretnie? O tym dowiecie się już w styczniu.

Raport roczny będzie do dostępny do pobrania niebawem.

Do zobaczenia w 2024!
Team OP ENHEIM