26.11, 18:30
Imigrantizm – szycie słów z Teodorem Ajderem
W ramach cyklu Artysta – Artist – Kunstler – художник
Prowadzenie: Yulia Krivich
Zapisy na wydarzenie na żywo: visit@openheim.org

>> Wydarzenie odbędzie się także online. Transmisja będzie dostępna na profilu OP ENHEIM na Facebooku oraz w wydarzeniu: LINK.

„Imigrantyzm – szycie słów” z Teodorem Ajderem, które poprowadzi Yulia Krivich to… wspólne czytanie poezji. Teodor urodził się w Kiszyniowie (Mołdawia), spędził część życia w Rumunii i Japonii, teraz mieszka i pracuje w Warszawie. Na co dzień mówi w trzech językach: po rosyjsku, rumuńsku i polsku. To wpłynęło na jego postrzeganie poezji i słowa, którym się posługuje w swojej twórczości.
Imigrantyzm to termin wymyślony przez naszego gościa. Oznacza on bycie zakorzenionym w tożsamości przybysza, „obco-krajowca”, a jednocześnie nadaje podmiotowości, emancypuje do brania się za obronę swoich praw.
Działanie w OP ENHEIM będzie miało charakter performatywny. Razem z widownią będziemy nie tylko słuchać i czytać poezję Teodora, ale także zszywać kartki, budując razem narrację nowej publikacji.
Teodor Ajder – poeta, pisarz, wydawca, tłumacz. Urodził się w Kiszyniowie (Mołdawia), mieszka w Warszawie, gdzie współprowadzi migranckie pismo
literackie „Mamałyga Warszawska”. W swojej praktyce pisarskiej często lawiruje pomiędzy językami. Łączy sztuki wizualne z tekstami literackimi i krytycznymi, rozważając nad kondycją migranta. Ostatni numer „Mamałygi” (#4) – SZWADRON SZWARGOTAŃ – jest antologią nowej polskiej poezji protestu.
______________
Organizator: OP ENHEIM
Współorganizator: VOP
Mecenas honorowy: Womak Holding SA
Partnerzy: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Komisja Europejska Parlamentu Europejskiego, agitPolska e.V, Gmina Wrocław, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, ZA* Grupa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, OPEN Reklama Oksana Solnik-Krzyżanowska, Galeria Raster, Keim, Kubota, Warsaw Gallery Weekend
Patroni medialni: Vogue Polska, NN6T
Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) w ramach Programu “Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego” 2018-2022 oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.