24.11, 18:30
Lew i Półksiężyc: Związki Lwowa ze światem islamu
W ramach Alternatywnego Instytutu Orientalistycznego: link
Prowadzenie: Adam Balcer
Zapisy na wydarzenie na żywo: visit@openheim.org

>> Wydarzenie odbędzie się także online. Transmisja będzie dostępna na profilu OP ENHEIM na Facebooku oraz w wydarzeniu: LINK.

 

Spuścizna Katedry Orientalistyki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie stanowi fundament najnowszej wystawy Slavs and Tatars pt. LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA. Właśnie dlatego niemal na cały czas jej trwania, OP ENHEIM zamienia się w Alternatywny Instytut Orientalistyczny. Ramy tej dziedziny pozwolą nam przyjrzeć się naszej tożsamości, mieszkającym we Wrocławiu mniejszościom oraz językowi, który pozwala je poznać.Już 24 listopada zapraszamy na wykład Adama Balcera o tym, co Lwów łączy z islamem.

Lwów powstał na skrzyżowaniu szlaków handlowych, które łączyły Europę Środkową i Północną z krajami muzułmańskimi (min. Złota Orda, Imperium Osmańskie, Chanat Krymski, Iran). W efekcie już w średniowieczu osiedlili się w nim muzułmanie, którzy zbudowali meczet (nie istniejący) oraz stopniowo chrześcijanie (Ormianie, Grecy, Rumuni, Serbowie i inni), żydzi i karaimi wywodzący się z państw muzułmańskich. Te wspólnoty ukształtowane przez doświadczenie koegzystencji z wyznawcami islamu przyniosły do miasta elementy sztuki muzułmańskiej, czego najbardziej spektakularnym przykładem jest katedra ormiańska.

Lwowscy muzułmanie w ciągu kilku pokoleń ulegli asymilacji, ale w okresie wczesno-nowożytnym liczni wyznawcy islamu regularnie odwiedzali Lwów jako posłowie, kupcy i żołnierze (sojusznicy, najemnicy). Przez wieki Lwów odgrywał bowiem rolę kluczowego pośrednika w dyplomatycznych i handlowych relacjach Rzeczpospolitej ze światem islamu. Szczególnie bliską współpracę ekonomiczną Lwów zbudował wówczas z Aleppo, zapożyczając z niego nawet niektóre sposoby zarządzania handlem.

Nie przypadkiem Lwów stał się także najważniejszym w Rzeczpospolitej centrum produkcji rzemiosła, broni, tkanin i strojów wzorowanych na sztuce tatarskiej, tureckiej i perskiej. Z drugiej strony miasto czasami stawało się „przedmurzem” broniącym Rzeczypospolitej przed Turkami i Tatarami. Z tak bogatym dziedzictwem Lwów był predystynowany w okresie nowożytnym (XIX-XX wiek), do tego, aby stać się jednym z ważniejszych europejskich centrów badań nad islamem i kulturami ludów muzułmańskich.

Adam Balcer podczas spotkania opowie nam nie tylko o tych losach historii Lwowa, ale także o wybitnych Lwowiakach, którzy przeszli na islam, w tym najważniejszym z nich – Muhammadzie Asad (po arabsku Lew), urodzonym w żydowskiej rodzinie jednym z kluczowych myślicieli muzułmańskich XX wieku.

________

Adam Balcer – dyrektor programowy w Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz wykładowca Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W radiu TOK FM prowadzi podcast historyczny „Babel. Rzeczpospolita Multi Kulti” (wcześniej „Lechistan. Orientalna historia Polski”) na temat wielokulturowej historii Polski. Napisał liczne artykuły, raporty i trzy książki poświęcone min. islamowi w Europie Środkowo-Wschodniej.

________

Organizator: OP ENHEIM
Współorganizator: VOP
Mecenas honorowy: Womak Holding SA
Partnerzy: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Komisja Europejska Parlamentu Europejskiego, agitPolska e.V, Gmina Wrocław, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, ZA* Grupa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, OPEN Reklama Oksana Solnik-Krzyżanowska, Galeria Raster, Keim, Kubota, Warsaw Gallery Weekend

Patroni medialni: Vogue Polska, NN6T
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).