DZIEŃ OTWARTEGO ZABYTKU
◾️ Kiedy: 09.09.2023, godz. 11:00–15:15
◾️ Gdzie: OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław
◾️ Język: polski
◾️ Wstęp bezpłatny
◾️ Zapisy do 08.09.2023: https://bit.ly/45Smp7G
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD), które w tym roku odbywają się pod hasłem „żywe dziedzictwo”, organizujemy razem z naszymi partnerami „Dzień otwartego zabytku”.
____

Zapraszamy na wspólny spacer, podczas którego zwiedzimy trzy zabytkowe obiekty, które niegdyś były prywatnymi rezydencjami, a współcześnie pełnią rolę siedzib różnych instytucji. Dzięki wzorcowo przeprowadzonym pracom konserwatorskim możemy podziwiać wyjątkową przestrzeń, piękne detale architektoniczne i opowiedzieć fascynującą historię każdego z tych budynków. Podczas spaceru ich gospodarze opowiedzą o swojej misji i pokażą na co dzień niedostępne wnętrza, a zaproszeni specjaliści podzielą się z nami wiedzą o tajnikach renowacji i adaptacji do nowych funkcji.

Spacer zaczniemy od Domu Oppenheimów przy pl. Solnym, dawnej kamienicy mieszczańskiej, która kryje w sobie wiele różnych warstw zdradzających jej bogatą historię od czasów średniowiecznych do współczesności, a obecnie jest siedzibą instytucji kultury OP ENHEIM, która organizuje wystawy sztuki współczesnej oraz oferuje różnorodny program kulturalny. Następnie odwiedzimy Hotel Altus Palace, dawny Pałac Leipzigera, położony tuż przy promenadzie przy ul. Wierzbowej, a trzeci z obiektów na naszej trasie spaceru to okazała willa browarnika Georga Haasego przy ul. Podwale, a obecnie siedziba Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.
____
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i międzynarodowym zasięgu, promujący dziedzictwo materialne i niematerialne, który jest organizowany wspólnie przez Unię Europejską i Radę Europy od 1985 roku. EDD odbywają się zawsze w drugi i trzeci weekend września, a koordynatorem regionalnym na Dolnym Śląsku jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Organizatorzy: OP ENHEIM, Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku
Partnerzy: Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków, Oddział Dolnośląski, Hotel Altus Palace, Europejskie Dni Dziedzictwa