OP_TALKS | Widzenie Ciałem
Spotkanie ze sztuką połączone z oprowadzaniem po wystawie.
▪ Kiedy: 14.06.2023, godz. 18:30
▪ Gdzie: Galeria, 1 p. OP ENHEIM
▪ Wstęp bezpłatny
Już 14 czerwca o godzinie 18:30 zapraszamy Was na oprowadzanie po wystawie pt. „Widzenie Ciałem. Kolekcja Galerii Studio”. Wydarzenie będzie okazją do rozmowy i zgłębienia zagadnień poruszanych na wystawie.
___
Wystawa „Widzenie ciałem” jest zainspirowana przez te nurty filozofii i estetyki, które są krytyczne wobec epoki człowieka. Bierze się z intuicji, mówiącej o tym, że niektóre współczesne prace artystyczne sięgają w podobne rejony wrażliwości, które Flusser odkrył w pięknym ośmioramiennym stworzeniu. A także z innego, także intuicyjnego wglądu, że pewne wydarzenia w sztuce lat 70. XX wieku, zapowiadały te ośmiornicze impulsy. Już kiedyś takie fale były wysyłane i odbierane, już kiedyś ktoś do kogoś się dostrajał na tej amplitudzie drgań.
Jest to pierwszy pokaz warszawskiej Kolekcji Galerii Studio we Wrocławiu. Kolekcja została założona przez Józefa Szajnę w 1972 roku w Teatrze Studio w Warszawie i stanowi jedną z najistotniejszych w Polsce publicznych kolekcji sztuki po 1945 roku. W jej skład wchodzi ponad tysiąc obiektów wykonanych w różnych mediach. Jej główny trzon to dzieła polskich twórców modernizmu i neo-awangardy, dopełnione przez prace artystów międzynarodowych. Kolekcja nie jest pokazywana na stałe w Warszawie, lecz jest włączana w projekty Galerii Studio. Ostatnio jej część była prezentowana na wystawie „Kolekcja Galerii Studio w Warszawie” w 2021 roku. Nasz zbiór sztuki cały czas się rozwija, co roku poszerza się o nowe dzieła włączane na zasadzie zakupów lub darów.
Jest to oczywiście wybór. Całkowicie subiektywny. Z lampą na głowie, wędrując przez mroki magazynów Studio, rozglądamy się wokół, porozumiewając się ze sobą przy pomocy nie skodyfikowanego w pełni, lecz dla nas zawsze czytelnego, systemu znaków.
Kuratorki: Natalia Andrzejewska, Dorota Jarecka, Paulina Olszewska
___
Organizator: OP ENHEIM
Współorganizator: GALERIA STUDIO
Mecenas Honorowy: WOMAK SA
Partnerzy: KEIM, SDZLEGAL SCHINDHELM, ArtHotel, OPEN-Reklama Oksana Solnik-Krzyżanowska, Teatr Studio