02.07.2021
start at 18:30
end at 20:30
Angelika Markul przenosi odbiorców do świata łączącego historię z teraźniejszością. Poprzez użycie metod naukowych w swoich działaniach, artystka nie tylko odtwarza, lecz tworzy nowe historie. Bada tajemnicze zjawiska, dając odbiorcy możliwość odkrycia tego, co trudno jest zauważyć.
Dzięki współpracy z plemieniem Aborygenów Goolarabooloo, artystka przekazuje ich wiedzę kulturową, by rozpocząć dialog z tym, co zachodnie. Scenografia wystawy przypomina Muzeum Ziemi lub Gabinet Osobliwości, w którym umieszczone obiekty przywodzą na myśl muzealne artefakty. Pozwala to na refleksję nad cyklem życia i przemijaniem.
Już 2 lipca o godz. 18:30 zapraszamy do OP ENHEIM na otwarcie wystawy Formuła czasu, będącej wynikiem ponad miesięcznego artystycznego projektu badawczego w Australii, na której zobaczymy zarówno po raz pierwszy w Polsce film Marella, jak i zbiór wyjątkowych prac z wosku i brązu.
_______
Angelika Markul. Formuła czasu
Kurator: Jarosław Lubiak
Czas trwania wystawy: 3.07–26.09.2021 r.
Godziny otwarcia: https://openheim.org/pl/odwiedz-nas/
Wystawie towarzyszyć będzie katalog oraz program spotkań, oprowadzań i warsztatów. Więcej informacji wkrótce.
Od 19.06 zapraszamy także na wystawę Angeliki Markul w Leto w Warszawie.
Wehikuły czasu
Można mieć wrażenie, że otwiera się przed nami otchłań czasu, z której wyłaniają się zagadkowe ślady, przerażające relikty i poruszające obrazy. Obok tropów dinozaurów sprzed 147 milionów lat, pojawiają się szczątki zwierzęcia wymarłego około 11 tysięcy lat temu czy powidoki niemal stuletniej fotografii. Razem tworzą konstelację, która ma kompozycję snu. Mitologia splata się z archeologią, etnografia z paleontologią, historia z fantazją, kreując szczególne doświadczenie czasu.
Angelika Markul bardzo konsekwentnie rozwija poetykę marzenia sennego, by badać te wymiary czasu, które wymykają się zarówno potocznemu doświadczeniu, jak i naukowym konceptom. Wypracowuje formułę, w której czas snu oraz czas głęboki stają się wymiarami współczesności, pozwalając na dokonywanie pewnych symbolicznych odwróceń.
O ile wcześniej w swojej twórczości artystka posługiwała się pewnego rodzaju przemocą estetyczną, teraz uruchamia siłę marzenia sennego, by przeciwstawić się przemocy przeszłości. Czyni to własną metodą dawania świadectwa.
Jarosław Lubiak
Kurator wystawy
* Pełny tekst znajduje się w katalogu do wystawy.
______
Organizator: OP ENHEIM
Współorganizator: VOP
Mecenas honorowy: Womak Holding SA
Partnerzy: AKME, Instytut Francuski w Polsce, Alliance Française Wrocław, Ciap – Ile de Vassivière, Institut Polonais de Paris, LETO
Patroni medialni: TVP Kultura, NN6T
Kuratorka programu OPopatrz, popatrz!: Magdalena Kreis
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław / www.wroclaw.pl.