Widzenie ciałem. Kolekcja Galerii Studio
Wybór prac z kolekcji
Kuratorki: Natalia Andrzejewska, Dorota Jarecka, Paulina Olszewska

▪️Wernisaż: 12.05.2023 r., godz. 18:30
▪️Gdzie: Galeria, I p. OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław
▪️Czas trwania wystawy: 13.05–20.08.2023 r.
▪️Press kit: >> soon <<

Już 12 maja, o godzinie 18:30 zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Widzenie ciałem. Kolekcja Galerii Studio”. W przestrzeni galerii OP ENHEIM zobaczymy prace takich artystów i artystek, jak m.in. Magdalena Abakanowicz, Keith Haring, Barbara Falender, Jan Dobkowski, Teresa Pągowska czy Andy Warhol. Jest to pierwszy pokaz tej wyjątkowej kolekcji we Wrocławiu.
_____
Artyści i artystki:
Magdalena Abakanowicz, Alicja Bielawska, Andrzej Bielawski, Bożenna Biskupska, Agata Bogacka, Jan Dobkowski, Barbara Falender, Agnieszka Grodzińska, Keith Haring, Zuzanna Hertzberg, Renata Kamińska, Natalia LL, Ewa Partum, Teresa Pągowska, Krystyna Piotrowska, Krystiana Robb-Narbutt, Erna Rosenstein, Adela Szwaja, Teresa Tyszkiewicz, Andy Warhol, Jerzy Ryszard „Jurry“ Zieliński, Anna Żuławska

______

Wystawa „Widzenie ciałem” jest zainspirowana przez te nurty filozofii i estetyki, które są krytyczne wobec epoki człowieka. Bierze się z intuicji, mówiącej o tym, że niektóre współczesne prace artystyczne sięgają w podobne rejony wrażliwości, które Flusser odkrył w pięknym ośmioramiennym stworzeniu. A także z innego, także intuicyjnego wglądu, że pewne wydarzenia w sztuce lat 70. XX wieku, zapowiadały te ośmiornicze impulsy. Już kiedyś takie fale były wysyłane i odbierane, już kiedyś ktoś do kogoś się dostrajał na tej amplitudzie drgań. 

Do pierwszej grupy należą prace Agnieszki Grodzińskiej, Agaty Bogackiej, Rary Kamińskiej, Zuzanny Hertzberg, Alicji Bielawskiej. Praca tej ostatniej ma tytuł W przymknięciu powiek. To jedna ze wskazówek jak dopłynąć w stronę oceanu. Ale nie jedyna. Inną podpowiedzią niech będą fraktale w obrazach Zuzanny Hertzberg. A także niepokojąca elastyczność prac przestrzennych Agnieszki Grodzińskiej. Do drugiej grupy należą malowane przy pomocy elektrycznych impulsów obrazy Jana Dobkowskiego, refrakcje w pracach Krystyny Piotrowskiej i Jerzego Ryszarda „Jurry’ego” Zielińskiego, organiczne zwinięcia i rozwinięcia w rzeźbach Barbary Falender. A także performensy Teresy Tyszkiewicz, w których artystka transformuje przestrzeń i obiekty, wchodząc z nimi w hybrydyczne związki.

Jest to pierwszy pokaz warszawskiej Kolekcji Galerii Studio we Wrocławiu. Kolekcja została założona przez Józefa Szajnę w 1972 roku w Teatrze Studio w Warszawie i stanowi jedną z najistotniejszych w Polsce publicznych kolekcji sztuki po 1945 roku. W jej skład wchodzi ponad tysiąc obiektów wykonanych w różnych mediach. Jej główny trzon to dzieła polskich twórców modernizmu i neo-awangardy, dopełnione przez prace artystów międzynarodowych. Kolekcja nie jest pokazywana na stałe w Warszawie, lecz jest włączana w projekty Galerii Studio. Ostatnio jej część była prezentowana na wystawie „Kolekcja Galerii Studio w Warszawie” w 2021 roku. Nasz zbiór sztuki cały czas się rozwija, co roku poszerza się o nowe dzieła włączane na zasadzie zakupów lub darów. 

Jest to oczywiście wybór. Całkowicie subiektywny. Z lampą na głowie, wędrując przez mroki magazynów Studio, rozglądamy się wokół, porozumiewając się ze sobą przy pomocy nie skodyfikowanego w pełni, lecz dla nas zawsze czytelnego, systemu znaków. Jest to oczywiście wybór. Całkowicie subiektywny. Z lampą na głowie, wędrując przez mroki magazynów Studio, rozglądamy się wokół, porozumiewając się ze sobą przy pomocy nie skodyfikowanego w pełni, lecz dla nas zawsze czytelnego, systemu znaków.

Kuratorki: Natalia Andrzejewska, Dorota Jarecka, Paulina Olszewska
Pełny tekst: bit.ly/3L0ZxeQ
______
Organizator: OP ENHEIM
Współorganizator: GALERIA STUDIO
Mecenas Honorowy: WOMAK SA
Partnerzy: KEIM, SDZLEGAL SCHINDHELM, ArtHotel, OPEN-Reklama Oksana Solnik-Krzyżanowska, Teatr Studio