Granice::Światy | Cello-aktywizm Deborah Walker | Performans wiolonczelowy
Third skin | Bez granic, ani punktu odniesienia
Program społeczny | OP ENHEIM

*Z przykrością informujemy, że ze względów niezależnych od nas performans dźwiękowy w wykonaniu Deborah Walker został odwołany. Zapraszamy jednak na pierwszą część spotkania o 18:30, w czasie której Dyrektor OP ENHEIM Kama Wróbel oprowadzi publiczność po wystawie „THIRD SKIN”, ukazując eksponowane dzieła w kontekście szeroko pojętej tożsamości.

▪️ Kiedy: 13.12.2023, godz. 18:30
▪️ Gdzie: Galeria, I p. OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław
▪️ Zapisy: https://bit.ly/3ZPwrom
▪️ Wstęp wolny

Już 13 grudnia w galerii OP ENHEIM odbędzie się performans muzyczny w wykonaniu uznanej wiolonczelistki – Deborah Walker. Wydarzenie towarzyszy ostatniemu oprowadzaniu tematycznemu po wystawie „THIRD SKIN”, które ukaże eksponowane dzieła w kontekście szeroko pojętej tożsamości. Występ awangardowej artystki zaplanowany jest na drugą część wieczoru, a jego tematyka nawiązuje do twórczości Charlotte Moormann.

Wydarzenie składa się z dwóch części:
▪️ Oprowadzanie po wystawie: 18:30-19:20
▪️ Performans: 19:30-20:10
Zapisy: https://bit.ly/3ZPwrom

Deborah Walker jest członkinią zespołu Dedalus i orkiestry improwizatorów ONCEIM. Występowała na wielu festiwalach, m.in. I Suoni delle Dolomiti, Italia Wave, ZKM w Karlsruhe, Centre Pompidou, Festival dʼAvignon, Festival Nomad w MʼHamid (Maroko), Switch ON (Malezja) i współpracowała z takimi kompozytorami jak Pascale Criton, Éliane Radigue, Philip Corner i Phill Niblock. Od ponad dekady włoska wiolonczelistka regularnie koncertuje ze skrzypaczką Silvią Tarozzi. Ich repertuar obejmuje zarówno utwory współczesne, jak i eksperymentalne, a także transkrypcje tradycyjnych włoskich pieśni ludowych.

Nadchodzący performans muzyczny w wykonaniu Deborah Walker stanowi ukłon w stronę Charlotte Moormann, której dzieło można podziwiać na wystawie „THIRD SKIN”. Amerykańska wiolonczelistka w swojej twórczości eksplorowała zarówno nowoczesne podejście do muzyki, jak i performansu. Wraz z Nam June Paikem grała kompozycje Johna Cage’a na nietypowych instrumentach takich jak broń, balony czy pokazywana obecnie na wystawie „THIRD SKIN” rzeźba „Cello Bomb”. W swojej twórczości nierzadko używała militariów, przekształcając je w obiekty artystyczne.

Pragnąc uhonorować niezwykły dorobek Moormann, przygotowaliśmy niespodziankę muzyczną. Drugą część wieczoru wypełnią dźwięki performansu w wykonaniu Deborah Walker. Awangardowa wiolonczelistka interesuje się wieloma formami muzyki związanymi z eksploracją dźwięku i interakcją z innymi formami sztuki. Po uzyskaniu tytułu magistra muzyki i kompozycji dźwięku na Uniwersytecie Paris 8, obroniła doktorat dotyczący twórczości artystów Fluxus na Uniwersytecie Lotaryńskim. Współpracowała z Rosanną Chiessi i jej wydawnictwem Pari&Dispari, koncentrując się na twórczości Charlotte Moorman.

13 grudnia Deborah Walker zaprezentuje utwory kompozytorów Fluxusu, Philipa Cornera (którego muzykę podczas urodzin OP ENHEIM wykonywał Sebastien Beliah) i Giuseppe Chiariego – oba obejmujące niekonwencjonalną grę na wiolonczeli. W „Cello Walking” (2017) Cornera porzuci pozycję siedzącą, zyskując swobodę ruchów. Natomiast w kompozycji „Per Arco” (1963) autorstwa Giuseppe Chiariego, odpowie na otwierające kompozycję dźwięki bombardowań nagranych podczas II wojny światowej. Charlotte Moorman wykonywała kompozycję już w 1964 roku, kiedy to na całym świecie narastały ruchy sprzeciwiające się wojnie w Wietnamie.

Działanie towarzyszy wystawie „THIRD SKIN”, w ramach której prezentowane są prace pochodzące z uznanej kolekcji Sammlung Hoffmann z siedzibą w Berlinie oraz Schenkung Sammlung Hoffmann.
Jest częścią programu społecznego Third skin | Bez granic, ani punktu odniesienia.

______

𝐀𝐑𝐓𝐘𝐒𝐓𝐊𝐈 𝐈 𝐀𝐑𝐓𝐘𝐒𝐂𝐈:
Nobuyoshi Araki / Jean-Michel Basquiat / Vanessa Beecroft / Madeleine Berkhemer / Monica Bonvicini / Felix Droese / Felix Gonzalez-Torres / Silvia Kolbowski / Thomas Locher / Charlotte Moorman / Chloe Piene / Pipilotti Rist / Lawrence Weiner
____
Organizator: OP ENHEIM | VOP
Współorganizator: Schenkung Sammlung Hoffmann, Staatliche Kunstsammlungen Dresden
Mecenas Honorowy: WOMAK
Mecenas: GENTZ, SDZEGAL Schindhelm
Partnerzy:KEIM, OPEN-Reklama Oksana Solnik-Krzyżanowska
Patroni medialni: Radio Nowy Świat, Gazeta Wyborcza Magazyn SZUM, Magazyn PURPOSE Pismo artystyczne Format OCZY.MAG, Wroclife
Projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Gminę Wrocław